Před 80 lety bylo poprvé vyfotografováno Pluto

23. leden 2010 | 10.20 |

TombaughDnes 23. ledna 2010  uplynulo 80 let od okamžiku, kdy americký astronom Clyde William Tombaugh poprvé vyfotografoval Pluto. Tombaugh se pokusil objevit devátou planetu pomocí tzv. blinkmikroskopu. Pokud mu to počasí dovolovalo, tak každou jasnou noc pořídil sérii snímků určitých úseků oblohy. Po několika dnech se na stejná místa vrátil a nové snímky porovnal se starými. Vzhledem k "nepohyblivému" hvězdnému pozadí hledal objekt ze sluneční soustavy, který se pohybuje. Tombaugh zachytil Pluto na fotografii poprvé 23. ledna 1930 a podruhé až  29. ledna, když fotografoval oblast poblíž hvězdy d Geminorum v souhvězdí Blíženců.

K uvedeným snímkům se však dostal až 18. února a teprve 2. března si byl jistý, že jde o  novou planetu a objev oficiálně oznámil. Planeta tehdy dostala název podle boha podsvětí Plutona. Nově objevené těleso však neřešilo zásadní problém – odchylky v drahách Uranu a Neptunu, proto Tombaugh strávil dalších 8 let neúspěšným hledáním desáté planety. Jeho obětavá práce přinesla také další úspěchy. Během systematického pozorování, které celkem trvalo cca 7 000 hodin, objevil 7 hvězdokup, 775 planetek a dokonce i kometu.

Pokud by bylo Pluto objeveno dnes – mezi planety by již nebylo zařazeno. V roce 1930 však nikdo o existenci transneptunických těles za dráhou Neptunu neuvažoval a je tak logické, že Pluto tehdy zařadili do rodiny planet a dali mu označení devátá planeta sluneční soustavy. Dne 24. srpna 2006 bylo na astronomickém kongresu v Praze ze seznamu planet vyškrtnuto v důsledku přijetí nové definice planety. Dne 11. června 2008 bylo rozhodnutím IAU v Oslu zařazeno do nově vznikající skupiny plutoidů. To se stalo navzdory úsilí amerických astronomů, kteří chtěli aby zásluha amerického astronoma byla stále významná. Vyškrtnutím Pluta ze seznamu planet sluneční soustavy vzniklo v USA slovo be plutoed (volně přeloženo - zplutovat nebo zplutovaný). Jeho význam je degradovat nebo znehodnotit někoho nebo něco, obvykle bez příčiny nebo vlastního zavinění.

Clyde William Tombaugh se narodil 4. 2. 1906 v Streatoru (stát Illinois, USA). Ve svých 23 letech se stal pomocníkem na observatoři v arizonském Flagstaffu, kterou založil astronom Percival Lowell. Tombaugh se v tu chvíli stává členem týmu, jehož úkolem je objevení deváté planety. Existence další planety za dráhou Neptunu se předpokládala, protože jen tak mohly být vysvětleny nepravidelnosti v pohybu Uranu a Neptunu. Zmiňovaného 23. ledna 1930 pořizuje první snímek nové planety – Pluta, ale objektu si však všímá až 18. února a teprve 2. března 1930 je objev nové planety oficiálně ohlášen světu. Tombaugh tráví dalších osm let neúspěšným hledáním desáté planety. V roce 1933 dostává stipendium ke studování astronomie na Kansaské univerzitě, kde tráví tři roky. V roce 1946 začíná pracovat v Aberdeenských balistických laboratořích ve státě New Mexico. Na jihu USA se usazuje a v roce 1955 nastupuje coby astronom na zdejší univerzitu v Los Cruses, kde v roce 1996 získává titul emeritního profesora. Na počátku roku 1997 Tombaugh umírá.

Podle Petra Kubaly

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře