Vyrobte si domácí laserový mikroskop

4. září 2013 | 06.00 |
› 

Jednoduchý a přitom zajímavý mikroskop si můžete jednoduše sestrojit pomocí kapky vody, kterou budete prosvěcovat laserovým ukazovátkem. Malá kapka vody bude v experimentu překvapivě fungovat jako sférická čočka s velkým zvětšením. Pozorovat tak můžete objekty obsažené v kapce – nálevníky nebo malé organismy o velikosti 0,2 – 0,5 mm.

Připravíme si senný nálev, který se používá při laboratorních cvičeních pro demonstraci prvoků. V senném nálevu vznikne v poměrně krátkém čase velké množství prvoků – nálevníků.  Nálevníky, lze získat z velmi znečištěné vody, nejlépe z vody, ve které dochází k hnilobným procesům a obsahuje dostatek bakterií. K vytvoření senného nálevu použijeme zavařovací sklenici s víkem, do které nasypeme na dno hlínu a seno. Tato směs se poté zalije jakoukoli vodou z přírodního zdroje (rybníku či kaluže). Sklenice se poté zavíčkuje a nechá stát na světlém teplém místě. Za 3-4 dny začne nálev zahnívat a do týdne se objeví první nálevníci. Nálev je dobré nechat v kultivaci po dobu 3 až 5 týdnů.

Mezitím je důležité si obstarat dostatečně výkonný laser (někdy postačí i vhodné laserové ukazovátko). Do stojanu upevníme injekční stříkačku, kterou předtím naplníme senným nálevem a pístem z ní vytlačíme malou kapičku tak, aby ze stříkačky neukápla. Kapka nemusí nutně směřovat ze stříkačky dolů, stříkačka může být otočena i obráceně a kapka může setrvávat nad ní.

Laser upevníme do stojanu nebo na podložku tak, aby byl nasměrován do připravené kapky se senným nálevem. Při prosvěcování kapky laserem pozorujeme na stínítku (zeď či projekční plátno), vzdáleném něco kolem 1,5 metru od kapky, barevné hemžení obsahu v kapce. Uvidíme jednak částice sena, ale pokud máme "mikroskop" správně zaostřený, můžeme zřetelně sledovat i malé organismy – nálevníky. Jednobuněčné organismy se v projekci jeví jako tmavé skvrny obklopené obrysy interferenčního rušení. Některé z nich vykazují pohyby, ale neumožňují zkoumání či rozpoznání jejich podrobné struktury. Větší organismy (larvy komárů nebo vodní blechy) vypadají na stínítku jako skutečné příšery.

Vzniklý obraz záleží na tom, z jaké vzdálenosti laserem na kapičku promítáme světlo a jak velká je vlastní kapka. Ke kapce také můžeme opatrně přiložit hořící špejli a sledovat, jaký to má vliv na rychlost pohybu částic a objektů v kapce v závislosti na rostoucí teplotě.

Další videa: http://www.youtube.com/watch?v=wZ43fRhNBLw

                          http://www.youtube.com/watch?v=1sJNhhansZg

                          http://www.youtube.com/watch?v=jlSgrqowsi8

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře