Fontána v horké láhvi

6. září 2013 | 06.00 |

Pokud jste někdy umývali plastovou láhev horkou vodou a po jejím vypláchnutí jste ji zavřeli, zjistili jste, že se láhev začne za hlasitých zvuků promačkávat směrem dovnitř. Tento pokus však můžete opatrně provést i s láhví skleněnou. Jak se projeví změna tlaku v ní?

K pokusu je ideální zcela čirá, skleněná, půllitrová láhev. Její víčko bude tvořit plastové brčko, které si předem podle uveřejněného videa dokonale obalíme plastelínou, aby pak dostatečně izolovalo vzduch v láhvi od okolního prostředí.

Připravíme si do misky studenou vodu, kterou můžeme pro zviditelnění v experimentu obarvit potravinářským barvivem. Do skleněné láhve nalijeme opatrně z rychlovarné konvice horkou vodu (nemusí být vřelá ani příliš horká) a necháme ji několik minut v klidu. Láhev se nám od této vody ohřeje, proto ji uchopíme do rukavice či kuchyňské chňapky a horkou vodu vylijeme do umyvadla. Pak musíme velmi rychle na prázdnou láhev upevnit připravenou zátku s brčkem, otočit ji dnem vzhůru a brčko ponořit do misky se studenou vodou.  Během několika sekund se v láhvi objeví tryskající obarvená voda z misky, která tak vyrovnává podtlak vzniklý v láhvi. Po vyrovnání tlaku v láhvi s okolním atmosférickým tlakem, přestane naše fontána vodu dál dovnitř stříkat. Při experimentu je vhodné být velmi opatrný, protože vlivem podtlaku v láhvi může dojít k implozi víčka do láhve a následnému vylití veškeré vody zpět.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře