Papírové automaty

18. září 2013 | 06.00 |

Dnešní doba je plná elektroniky, počítačových her a 3D tiskáren. Přesto je díky internetu k dispozici tolik možností, jak něco vyrábět a přitom se seznamovat i se základy mechaniky. V některých zemích jsou velmi oblíbené papírové automaty (paper automata). Jsou to mechanické modely, které jsou poháněny lidskou silou, nejčastěji otáčením kliky.  Mohou být vyráběny z různých materiálů, ale největší kouzlo mají samozřejmě ty papírové. Automaty se liší velikostí a také svým stupněm složitosti. Můžete si vyzkoušet svou šikovnost a pečlivost a přitom si vyrobit některý z nich podle šablon. 

Papír vypadá jako obyčejný materiál. Ovšem při troše snahy a úsilí z něj lze vytvořit zcela neobyčejné věci. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je papírové modelářství. Snad každý kluk či dívka si zkusili z papíru něco vytvářet. Zejména generace, která vyrostla na časopisu ABC, dobře ví, o čem mluvím. Každých 14 dní byly zveřejňovány nové a nové vystřihovánky, většina z nich však nebyla charakteru pohyblivých papírových automatů.

Doba zaslíbená papírovým automatům začala v 19. století. V této éře vznikalo a následně bylo zdokonalováno velké množství papírových automatů. Dřevo a později i papír byly v této době relativně levným a dostupným materiálem pro výrobu nejrůznějších dětských hraček. Obrovské oblíbenosti se jim dostalo za druhé světové války v Evropě i v Asii, kdy byl papír jednou z mála surovin, jejíž spotřeba nebyla tak přísně kontrolována. Avšak později, kdy se zlevnily plasty, zájem o papírové modely opět poklesl. V dnešní době pomáhá světovému rozšíření modelů internet, kde je možno zdarma či za menší poplatek stáhnout papírový model, který si pak každý může doma vytisknout. 

Papírové automaty umožňují pochopit pohyb v celé jeho mechanické dimenzi. Pomocí kliky a důmyslných mechanických zařízení dochází k přesunu otáčivého pohybu na další druhy pohybu. Většina těchto mechanických hraček je zábavných a poutavých. Naštěstí dnes existuje celá řada už realizovaných nápadů, kdy si jen stačí stáhnout šablonu, se kterou dále pracujete. Při tvorbě je vhodné zaměřit se na konstrukčně jednodušší objekty, zvládnout snadnější druhy mechanismů a teprve pak se pustit do vlastních návrhů.

Zvláště výhodným materiálem je papírová lepenka, která tak může posloužit pro tvorbu nejrůznějších modelů do školní výuky fyziky.

Typy pro začátečníky:
Nástroje, které potřebujete
Mechanismy & Návrhy
Techniky řezání a lepení
Návrhy vlastních automatů
Průvodce mechanickými hračkami
Mechanismy
Papírová  mechanika
Automaty z kartonů

Zdarma ke stažení a šablony
Mechanická zvířata
Pohyblivé mechanismy zvířat a jiné zábavné projekty.
Andy Warhol
Ovečka
Výroba mechanismu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Papírové automaty kerria 18. 09. 2013 - 15:41