Jak zastavit kapky vody ve vzduchu?

24. září 2013 | 06.00 |
› 

Voda působením gravitačních sil teče vždy dolů, stéká z vyšších míst na zemském povrchu do nižších míst ve formě potoků či řek. Nejvíce je to patrné ve vodopádech, kde se při svém pádu přeměňuje polohová energie vody na pohybovou. Také z vodovodního kohoutku teče voda dolů do umyvadla,  při pití nám samovolně nápoje tečou do útrob. Jak je možné, že jednotlivé kapky vody mohou levitovat ve vzduchu? Ve videu sledujeme, jak kapky vody padají dolů, v jistém okamžiku levitují ve stejné výšce a pak dokonce se pohybují směrem vzhůru – proti zemské přitažlivosti. Zdá se, že jde o optickou iluzi.

Autoru optické iluze se podařilo pomocí zvuků reproduktoru rozvibrovat kapalinu protékající tenkými trubičkami. Na konci trubiček se proud vody rozpadá na jednotlivé kapičky vody, které pravidelně odkapávají.  Vytvářené kapičky mají téměř totožný tvar a velikost a v určitém okamžiku zaujímají téměř stejné místo v prostoru.

Reproduktor zesynchronizoval se svou videokamerou, která snímá rychlostí 25 snímků za sekundu. Tak vznikla optická iluze kapek vody, které levitují ve vzduchu nebo dokonce se pohybují směrem vzhůru v okamžiku, kdy dochází k rozsynchronizování frekvence reproduktoru s frekvencí snímání kamerou. Kamera v ideálním případě zachycuje pokaždé jinou kapku, která se ocitla ve stejném místě záběru, jako byla kapka předchozí.

Podobného výsledku může být dosaženo pomocí stroboskopického osvětlení bleskem. Počet záblesků stroboskopu za sekundu, a doba trvání každého záblesku, odpovídají snímkové rychlosti fotoaparátu, respektive rychlosti jeho závěrky. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře