Perlový blesk

20. srpen 2013 | 06.02 |

Během bouřky mohou mít blesky neobvyklé rozměry a někdy i velmi podivné tvary, záleží na konkrétních fyzikálních a klimatických podmínkách. Většinou ze země pozorujeme čárové nebo rozvětvené blesky, to když se výboj vydává několika vodivými kanály. Uvnitř mraků můžeme ze země  sledovat ve formě záblesků také "plošné" blesky. Perlový blesk je poměrně vzácný druh blesku a ne vždy si ho při bouřce všimneme. Často nás na něj přivede až analýza pořízených záběrů bouřky.

Perlový blesk je typický svým přerušovaným kanálem blesku. Na obloze vydrží nejdéle ze všech typů blesků a zahlédnout ho můžete při silném dešti.  Skládá se z několika jednotlivých svítících koulí, které jsou rozmístěny na jedné čáře. Odhadovaná vzdálenost mezi svítícími koulemi je kolem 10 metrů. Tyto výrazně zářící objekty připomínají perly navlečené na šňůrce, které mu také daly označení perlový nebo také růžencový blesk. Tento druh blesku vzniká nejčastěji ve stejné trajektorii, kde předtím proběhl čárový blesk. Po ukončení čárového výboje se výbojový kanál blesku rozpadne na jednotlivé kuličky. Někdy se jeví jako by jednotlivé kuličky postupně vybuchovaly a mizely poměrně zvolna výbuchem jednoho za druhým. Pozorovatelé, kteří perlový blesk viděli, často uvádějí, že jeho průběh byl pak doprovázen mimořádně intenzivním zahřměním.

Podle některých teorií je možné perlový blesk vysvětlovat nejprve vznikem červeně zabarveného blesku, s šířkou výbojového kanálu řádově v desítkách centimetrů. Velká tloušťka výbojového kanálu způsobuje, že tento výbojový kanál, často svítí ještě několik sekund po průchodu elektrického výboje. V nehomogenním elektrickém poli bouřkového mraku se vznášejí shluky nabitých mikroskopických vodních kapiček, které vpadnou do ještě rozžhaveného výbojového kanálu. Tady dochází k jejich prudkému vypařování, uvedené místo se ochladí a ztmavne. Vodní pára vzniklá z odpařených kapiček vody způsobí nárůst tlaku a rozpínání spolu s následným smršťováním daného úseku. To může pozorovatel vnímat jako výbuch. Nevybuchují  však svítící úseky, ale tmavé. Svítící úseky se okolím ochlazují, začnou se zmenšovat, až zmizí. Právě uvedené shluky vodních kapiček způsobí rozdrobení celistvého vodivého kanálu na jednotlivé zářivé "perly".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Perlový blesk klas jaroslav 15. 02. 2014 - 10:25
RE: Perlový blesk klas jaroslav 22. 05. 2014 - 14:20
RE(2x): Perlový blesk fyzmatik 26. 05. 2014 - 17:39
RE(2x): Perlový blesk jaroslavp 19. 12. 2014 - 09:10
RE: Perlový blesk jaroslavp 26. 01. 2015 - 08:47
RE: Perlový blesk sarahttp://www.pise.cz/blog/images/f_s36. 28. 01. 2015 - 18:35