Od brouka až k samoplnící se láhvi

1. září 2013 | 06.00 |

beetleČistá, pitná voda je jednou z nejdůležitějších podmínek života vůbec. I když  71 % naší planety tvoří moře,  najdeme také 0,001 % celkového množství vody na Zemi v atmosféře. Není to zas tak zanedbatelné množství, které by nedokázali  vědci  využít jako zdroj pitné vody. Získávání vody z vodní páry ve vzduchu má smysl zejména v oblastech s nedostatkem vody, ale zato s vysokým podílem vodní páry ve vzduchu – například africká poušť Namib nebo poušť Atacama v jižní Americe. Myšlenka, jak vyřešit problém s nedostatkem pitné vody v suchých oblastech, se narodila po letech výzkumu v high-tech laboratořích fyziky materiálů a chemického inženýrství. Inspirace pochází z afrického brouka sběrače rosného (stenocara gracilipes), žijícího ve velmi suchých podmínkách se zvláštních schopností získávat vodu.

Tento brouk z čeledi potemníkovitých získává v nehostinné poušti pro sebe vodu tak, že vhodně roztáhne své krovky nasměrované ke směru proudění vlhkého vzduchu od oceánu. Krovky má pokryté velmi jemnou strukturou mikrohrbolků, které způsobují zachycení a následnou kondenzaci vodní páry. Vzniklé mikrokapičky vody (o průměru kolem 15 mikronů) mu pak stékají po krovkách přímo k ústnímu otvoru, což mu umožňuje v tak suchých podmínkách přežít. Každé ráno tento brouk vyleze na vrchol písečné duny a tak získá množství  vody o 12 % procentech své hmotnosti

Strukturu povrchu krovek sběrače rosného se nyní podařilo synteticky napodobit vědcům z mladé a rozvíjející se americké firmy NBD nano. Vědci uvažují, že takto vzniklý nanomateriál bude možné v brzké době využívat jako povrchovou úpravu střešní krytiny či k odvádění vzdušné vlhkosti z domů. Dosud tomu brání poněkud vyšší cena vyvinutého materiálu.

Do roku 2015 se má podle firmy stát hitem láhev, která by se dokázala v pouštních podmínkách sama naplnit vodou, tak jako v pohádce Hrnečku vař hrneček kaší. Bude využívat nanotechnologii schopnou integrovat hydrofilní a hydrofobní prvky. Kromě zmiňovaného povrchu bude obsahovat řešení, jak nahromaděné kapky vhodně odvádět dovnitř láhve. Během jedné hodiny by v takto upravené láhvi mohlo vzniknout podle dostupné vzdušné vlhkosti od 1,5 litru do 3 litrů destilované vody. Po její následné mineralizaci by pak mohla být dobrým zdroje pro účely armády nebo obyvatel v pouštních rozvojových zemích.

Zdroj obrázku: http://www.loe.org/shows/segments.html?programID=12-P13-00046&segmentID=8

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře