Podivné krystalky v lékárenské skleničce

28. září 2013 | 06.00 |

krystaly1Při úklidu lékárničky v domácnosti se v zapomenuté a  téměř prázdné lékárenské skleničce objevily překvapivě dlouhé, bezbarvé, jehličnaté krystalky. Po patřičném prozkoumání uzavřeného obalu jsem zjistil, že tyto krystalky v lahvičce vznikaly dlouhých 13 let.

Jde o krystalky kyseliny salicylové, která patří mezi velmi účinné antibakteriální látky. Svůj název kyselina dostala od slova salix, což v latině znamená vrba, odkud se původně získávala.

V současné době je kyselina salicylová důležitou součástí řady léků, jež se používají při léčbě kožních chorob. Kyselina salicylová je velmi osvědčená v přípravcích, které jsou určené pro léčbu akné, protože zároveň dokáže regulovat tvorbu mazu, a to aktivním působením na enzymy zodpovědné za jeho produkci. Díky peelingovému účinku odstraňuje odumřelé buňky a zabraňuje ucpávání pórů.

Je to bezbarvá krystalická organická kyselina, slabě rozpustná ve vodě (0,2 g/100 ml při 20 °C). Pro lékařské účely se v lékárnách připravuje salicylový líh, což je namíchaný roztok kyseliny salicylové v alkoholu.  Líh je rozpouštědlo, které se snadno vypařuje.

 Během dlouhých 13 let z nepoužívané lahvičky vyprchával, na vznikajících krystalizačních jádrech se začala vytvářet pravidelná struktura, při které dochází k pravidelnému uspořádání částic do krystalické mříže.  Tímto způsobem  se pak mohly vytvořit zajímavé tvary krystalů kyseliny salicylové. 

krystaly2

krystaly3

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře