Vozítko Curiosity zachytilo zákryt měsíců Marsu

27. srpen 2013 | 06.00 |

Už více než rok brázdí povrch planety Mars robotické vozítko Curiosity. Po sedmiminutovém pádu přistálo 6. srpna 2012 na povrch Marsu a od té doby zaznamenalo a na Zemi zaslalo celou řadu fotografií a panoramatických záběrů. Provedlo rozbory vzorků odebraných z povrchu rudé planety, kde pak vědci objevili stopy uhlíkových sloučenin. Během svého ročního působení nashromáždilo množství poznatků naznačujících dřívější výskyt vody na Marsu. Získalo také unikátní fotky zatmění Slunce a nyní také záběry zákrytu marsovských měsíců.

Mars má dva měsíce – větší Phobos, který obíhá Mars blíže než menší Deimos. Oba jsou známy od srpna roku 1877, kdy je objevil v rozmezí pouhých 6 dnů Asaph Hall. Oba měsíce Marsu jsou mnohem menší než náš Měsíc. Phobos má v průměru 22 km, zatímco pozemský Měsíc 3 474 km. Zato je  ale mnohem blíž k povrchu Marsu – pouhých 6 240 km, zatímco ten náš je od Země vzdálen 384 000 km. Phobos tak pozorovatelům z Marsu připadá mnohem větší a dají se na něm rozpoznat i krátery. Průměr Deimosu je pouhých 12 km. Od Marsu je ale vzdálen téměř 13 000 km, a proto se zdá při pozorování z Marsu tak malý.

Prvního srpna letošního roku zachytila Curiosity s pomocí jedné z dvou kamer na jejím rameni zákryt měsíce Deimos za měsícem Phobos. Z pohledu vozítka Curiosity vychází Phobos na západě a zapadá na východě Marsu. Mars má podobnou rotaci jako Země (24,5h) i podobný sklon osy a tak ostatní nebeská tělesa se na obloze Marsu chovají podobně jako tady na Zemi.

Poté, co Phobos z pohledu Curiosity zakryje Deimos, se po jeho odchodu z pozice Deimosu tento hned neobjeví, až za malou chvilku je vidět, jak se zřetelně vynořuje z Phobosova stínu.

Získané záběry zákrytu jednoho marsovského měsíce druhým, poslouží vědcům k dalšímu studiu jejich oběžných drah. Phobos se pomalu přibližuje Marsu, Deimos se od něj naopak postupně vzdaluje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře