Mlhavé horské tsunami

3. září 2013 | 06.00 |

Mlha je obvykle složena z malých vodních kapiček rozptýlených ve vzduchu v blízkosti zemského povrchu. Vzniká kondenzací vodní páry v přízemní vrstvě vzduchu, která se ochladí například od studeného zemského povrchu. Se složitějším způsobem vzniku mlhy se setkáváme na horách. Tady může narazit masa teplého a vodní párou nasyceného vzduchu na překážku v podobě třeba horského hřebenu. Snaží se ji obejít, a když se jí to nepodaří, stoupá vzhůru do svahu. S rostoucí nadmořskou výškou klesá okolní teplota a atmosférický tlak.

Ve vzduchu se vždy nachází (pro naše oči neviditelná) vodní pára. Vzduch v závislosti na své teplotě může obsahovat různé množství vodní páry. Čím je teplota vzduchu větší, tím více vodní páry do sebe pojme. Při ochlazování teplého vzduchu se snižuje množství vodní páry, které se do něj vejde. Ve studeném a vlhkém vzduchu je tolik vodní páry, že se tam již ve formě páry nevejde a přebytek páry kondenzuje ve formě mikroskopických kapiček. Ty způsobují, že vzduch už není dostatečně průhledný a snižuje se tak viditelnost.

Na hřebenech hor mohou takto vznikat  mrakopády, kdy se stoupající masa oblaků na jedné straně hřebene začne doslova přelévat na druhou stranu.

Na západním pobřeží kanadského ostrova Newfoundland byla na konci srpna 2013 u městečka Lark Harbour zaznamenána zajímavá gigantická mlhová vlna. Od moře byl vlhký vzduch větrem tlačen k hřebenu horského pásma Long Range Mountains, na jehož jedné straně zkondenzoval na mlhu. Po překonání horského hřebenu pak sestupovalo do údolí úchvatné mlhavé tsunami. Tady se mlha začala rozpouštět, protože se zde střetla s teplejším a sušším vzduchem. Za tak výjimečným jevem je kromě vhodného reliéfu terénu také správný směr a hodnota rychlosti proudícího větru.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře