Jak se vyrábí ostří žiletek

24. srpen 2010 | 06.00 |

razorZpůsobů, jak se zbavit vousů a chloupků, je mnoho. Přesto stále vedou obyčejné žiletky. Holení s nimi je rychlé, cenově přijatelné, především bezbolestné a obejde se už i bez krvácejících ranek. Co vede muže a díky kvalitním holícím čepelím i ženy, aby používali žiletky? Moderní, dokonale nabroušená žiletka totiž za sebou zanechává hladkou pokožku a perfektně seříznuté vousy či chloupky.

Na začátku historie tohoto každodenně používaného vynálezu byl Američan King Campa Gillette (1855 – 1932). Ten si uvědomil, že klasická břitva s dlouhým ostřím  není dokonale účinná a hlavně bezpečná. Při holení se využije pouze její krátká část a je nutné ji před holením neustále ostřit. Tak přišel na myšlenku žiletky s rukojetí, která by se nemusela ani po dobu 20 holení ztupit. Založil firmu Safety Razor Copany a v roce 1901 si nechal spolu s Williamem  Nickersonem žiletku patentovat.  Žiletky se začaly od roku 1904 prodávat v USA, zpočátku s nedůvěrou, ale rozšířily se do celého světa tak, že se Gillette stal slavným a bohatým.

Žiletka se vyrábí z 0,1 mm tlustého, ocelového plíšku. Ocel na její výrobu se pro zvýšení tvrdosti a kvůli odolnosti proti korozi obohacuje ze 13% chromem. Tvrdost této slitiny se zvyšuje kalením (prudkým zahřátím  a následným ochlazením v kapalině). Čepel žiletky se brousí tak, že ocelový plech prochází mezi 3 sadami ostřících kotoučů od nejhrubších po nejjemnější. Kotouče se otáčejí proti plechu pod takovým sklonem, aby výsledný průřez kvůli odolnosti připomínal tvarem gotický oblouk. Ostrost čepele se vyjadřuje jako poměr křivky obepínající nejvyšší bod ostří (asi 5 stotisícin mm).

Po vybroušení se ostří dolešťují rotujícími kotouči s koženým povrchem, ale stále je ostří dost hrubé natolik, aby vousy místo řezání trhalo podobně jako nasucho pracující holící strojek. Proto se čepele navíc potahují 3 vrstvami, každou o menší tloušťce než stotisícina milimetru: vrstvou chromu, keramickou vrstvou a vrstvou teflonu (polytetrafluorethylen).

Chromový potah zvyšuje odolnost čepele proti korozi, keramická vrstva prodlužuje životnost a teflon snižuje její tření.

Životnosti žiletky nesvědčí především používání příliš horké vody a nevhodné mechanické zacházení, kdy se ostří rychleji obrousí. Dnes patří žiletky do spotřebního zboží, vyrábí se často v násadách z umělé hmoty jako jednorázové a po opotřebení se vymění.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.64 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře