Londýnský mrakodrap taví auta

5. září 2013 | 06.00 |
› 

Už v příštím roce má být otevřen londýnský mrakodrap 20 Fenchurch Street. Mrakodrap má přezdívku Walkie Talkie, podle svého prohnutého tvaru, připomínajícího vysílačku tohoto jména. Má mít 37 pater s vyhlídkovou plošinou na střeše s nejvýše položenou zahradou pro veřejnost v Londýně. Vertikálně prohnutý profil budovy však díky slunečnímu světlu způsobuje nemalé problémy ve svém okolí.

Projektanti budovy zřejmě dostatečně nepočítali s tím, že se prosklené stěny budovy budou chovat jako duté zrcadlo. Zakřivené stěny během dne nepříjemně odrážejí sluneční světlo do svého okolí, oslňují kolem jdoucí chodce a tepelnou energii slunečního záření nebezpečně koncentrují do okolních parkovišť. Na přilehlých chodnících byla naměřena v určitých místech teplota 92 °C, dochází tak k odlupování kachliček na fásádách okolních domů a pod.

Nedávno však došlo k poškození automobilů na přilehlých parkovištích. Vůz jaguár zaparkovaný do pomyslného ohniska zrcadlové stěny byl poškozen tepelným zářením, které spolu se světlem bylo na karoserii auta stěnou budovy směrováno. Vůz měl během dvouhodinového parkování teplem zdeformované postranní zrcátko, boční část karosérie a znak Jaguaru. Také dodávka Vauxhall Vivaro zaparkovaná v blízkosti mrakodrapu měla všechny součásti z umělé hmoty na levé straně vozu a na palubní desce se roztaveny.

Developeři projektu, na který se nespokojení automobilisté obrátili, problém přiznali a sdělili, že pracují na jeho vyřešení. Problém je podle nich důsledkem současného postavení sluníčka na obloze v určité části dne.

Protože tato nepříjemná situace trvá v tomto ročním období za slunečného počasí každodenně po dobu 2 hodin a jev potrvá po dobu až 3 následujících týdnů, bylo nyní nutné uzavřít okolní přilehlá parkovací stání. Jakými stavebními úpravami bude celý problém definitivně vyřešen, není dosud známo. Uvažuje se o použití barev na skleněné výplně oken tak, aby světlo neodrážely, ale rozptylovaly jej do svého okolí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Londýnský mrakodrap taví auta davidhavel 12. 09. 2013 - 11:26