Lapače větrů - bádgíry,

3. říjen 2013 | 06.00 |

badgirTradičním perským architektonickým prvkem, který ovlivnil architekturu Blízkého východu,  Pákistánu, Afghánistánu a Perského zálivu,  jsou vysoké věže z hliněných nebo pálených cihel. Mají svou horní část opatřenou vodorovnými vzdušnými štěrbinami, které zachycují i ten nejmenší vánek. Jejich používání bylo zaznamenáno i v tradiční egyptské architektuře už v době 1300 let před Kristem. Jde o důmyslné lapače větrů, označované jako bádgíry. Proč badgíry vítr vůbec chytají?

Bydlet v pouštních podmínkách a stavět zde domy, ve kterých se dá příjemně bydlet, vyžaduje důmyslné využití všech dostupných jednoduchých znalostí. Jednou z nich je poznatek, že proudící vzduch způsobuje příjemné ochlazování a snížení pocitové teploty člověka. Pro horké pouštní oblasti jsou charakteristické tzv.bádgíry, lapače větru. Jedním z nejčastějších využití tohoto střešního zařízení je celkové větrání a ochlazování interiérů budov. Je to místní, tradiční a velmi účinná klimatizace, která tu zpříjemňuje život lidem po staletí dodnes.

badgir2Původní  lapač větru využívá přímý vstup větru. Jeho otevřená část směřuje svými štěrbinami k převládajícímu směru větru, a šachtou jej přivádí dovnitř budovy. Během své cesty šachtou se vzduch dostává do podzemního kanálu, kde se od stěn a země ochlazuje. Pak je ochlazený vzduch nasává Coandovým efektem, aby ochlazoval vlastní interiér budovy.

Chladící efekt proudícího vzduchu je často podporován tím, že v podzemním tunelu je vodní kanál s vodou. Proudící vzduch tak může vodu odpařovat, tím se zvlhčuje a také více ochlazuje, protože jí předává skupenské teplo vypařování. Odpařovací chladicí účinek je nejsilnější v nejsušších klimatických podmínkách.

Nevýhodou tohoto lapače mohlo být přinášení většího množství písku a prachu do budovy, proto se v některých místech stavěly lapače větru s otvory odvrácenými od větru. Na některých střechách budov je více orientovaných lapačů větrů.

Zdroje obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Isa_Bin_Ali_House.jpg 
                          http://en.wikipedia.org/wiki/File:Borujerdiha.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře