Jak v mrazu trpí elektronika?

31. leden 2010 | 06.00 |

mobilMrazivé počasí může způsobovat problémy s elektronikou. Obdivuji jedince telefonující s mobilem u ucha v třeskutém mrazu. Ne z toho důvodu, že jim přitom nevadí nízká  teplota, ale jejich telefon přitom neskutečně trpí. Nestačí, že akumulátor telefonu se rychle vybíjí, ale zejména při brzkém opětovném vytažení telefonu  v místnosti či vyhřátém autě v něm spolehlivě kondenzuje vodní pára obsažená ve vzduchu a výrazně se zvyšuje pravděpodobnost jeho brzkého poškození.

Na nízké teploty jsou citlivé i displeje mobilů. Tekuté krystaly, které jsou jejich dnešní obvyklou náplní, v nízkých teplotách tuhnou a zpomaluje se tak reakční doba displeje. Čím modernější je technologie displeje (např. OLED), tím  má větší odolnost vůči okolní teplotě. Displeje typu OLED nedisponují žádným tuhnoucím materiálem, proto snáze odolávají mrazu v rozumném teplotním intervalu.

Velkým problémem pro mobil může být i drobné sněžení, které může do přístroje, na kterém aktuálně píšete krátkou zprávu, způsobit vlhkost a způsobit tak kolaps elektroniky.V případě, že se do mobilu dostala voda,  sundáme výměnné kryty, vytáhneme baterii a necháme mobil vyschnout při pokojové teplotě.

SIM karty jsou na tom lépe. Jejich funkčnost zaručena v rozmezí od 0 do 50°C. Díky své poloze v telefonu je však SIM karta proti okolním podmínkám lépe chráněna. 

Nízké teploty se nejčastěji projeví snižováním výdrže akumulátoru. Akumulátor má výrobcem stanovený teplotní interval, ve kterém by měl pracovat správně. Nejlépe teplotní výkyvy snáší Li-Pol a Li-Ion baterie. Ale i ony se rychleji vybíjí než za normálních teplot. V mrazech se zvyšuje odpor elektrolytů a snižuje kapacita. Výdrž baterií mobilních telefonů může negativně ovlivnit už teplota nižší než bod mrazu.Tužkové baterie a akumulátory NiCd a NiMh však extrémní mrazy nesnášejí. Jejich kapacita v mrazu klesá dramaticky rychle, i když je nepoužíváte. Nevyplatí se je nechávat delší dobu v mrazivém prostředí automobilu apod.

Zato sluchátkům v uších mráz příliš nevadí - ohřívají se od našich uší.V silných mrazech vám může zatuhnout digitální foťák či kamera. Nejvíce háklivou součástkou jsou harddisky. Tato komponenta v elektronických zařízeních je mechanické povahy a tedy značně citlivá. Nesmíme jej nechat vychladnout na teplotu hluboko pod nulou a pak spustit. První problém je u ložisek hardisku, která bývají mazaná a chlazená kapalinou, která má samozřejmě při podchlazení horší vlastnosti než v doporučené pracovní teplotě.
Druhým problémem je teplotní roztažnost materiálů. Za velmi nízkých teplot se mírně smrští raménko nesoucí čtecí či zápisové hlavičky a zápis může probíhat excentricky, mimo optimální stopu. Po návratu do běžných teplot pak takto zapsané informace nemusí být dobře čitelné. Firma Samsung řeší tento problém svým patentem, raménka opatří miniaturní topnou spirálou řízenou teplotním čidlem, která je vždy ohřeje na správnou pracovní teplotu.
Disky je tedy vhodné po prochladnutí nechat hodinku ohřát na pokojovou teplotu. Pokud si to časově nemůžete dovolit, snažte se je zabalit tak, aby nepromrzly. Zato paměťovým kartám mráz příliš nevadí.

Zmrzlé cédéčko nepřehrajete, ale teploty pod nulou ho nepoškodí. Pokud v mrazu přenášíte nechráněná CD či DVD, nemusíte je bezprostředně po vložení do mechaniky v autě přehrát. V teplém prostředí se na jeho povrchu nakondenzuje vzdušná vlhkost, která znemožní laseru čtení. Proto je lepší CD či DVD v autě přes mrazy nenechávat a přenášet ve vhodných obalech.

Největší problémy elektroniky včetně notebooků může v extrémním chladu paradoxně způsobit jejich následné zprovoznění. Pokud se totiž jakýkoliv přístroj po pobytu nízkých teplotách zapne hned po příchodu do tepla, začne se na jeho obvodech a kontaktech kondenzovat vlhkost.Doporučuje se však raději zařízení před extrémními změnami teploty chránit. Například rychlý přechod mezi –20°C a +20° C způsobí rozpínání a to může být kritické pro různé spoje.Když budete s notebookem cestovat na kratší vzdálenost ve vysokém mrazu a následně ho budete chtít rychle používat, nechte ho zapnutý. Nevymrzne a vy nebudete muset čekat na jeho aklimatizaci.Velice nízké teploty mohou při práci na notebooku způsobit pomalejší práci LCD displeje a rychlejší vybíjení baterií. V některých případech se může se stát, že zařízení nepůjde ani zapnout.

podle článků serveru technet.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.6 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak v mrazu trpí elektronika? coro 31. 01. 2010 - 11:31
RE(2x): Jak v mrazu trpí elektronika? eclipse* 31. 01. 2010 - 13:06