Má podzimní rovnodennost stejnou délku dne a noci?

22. září 2013 | 17.00 |

Léto dnes z pohledu astronomů končí a vlády se od 22 hodin 43 minut ujme podzim. Dnešní den nastává rovnodennost. Den se od letního slunovratu postupně zkracoval a dnes má mít stejnou délku jako noc, to je 12 hodin. Proč tomu však přesně tak není?

Příčinou jsou velikost slunečního kotouče na obloze a šíření světla v zemské atmosféře. Díky velikosti průměru slunečního kotouče, který má při průmětu na nebeskou sféru více než polovinu úhlového stupně a lomu slunečního světla v zemské atmosféře, spatříme Slunce v tento den nad obzorem kolem 12 hodin a 10 minut a pod obzorem zbývajících 11 hodin a 50 minut.

Při podzimní rovnodennosti, která podle délky roku nastává 22. nebo 23. září (výjimečně v roce 2092 už 21. září) vstupuje Slunce do znamení Vah. Slunce v tento den vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Na rovníku v poledne přechází přes nadhlavník. V pravé poledne jej obyvatelé české kotliny spatří ve výšce 40 stupňů nad obzorem, zatímco lidé na rovníku ho mají přesně nad hlavou. Na severním pólu Slunce zapadá a nastává polární noc, zatímco na jižním pólu začíná polární den.

V příštím čtvrtletí se budou noci až do zimního slunovratu stále prodlužovat a dny naopak krátit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře