Ivanpah - největší solární elektrárna světa

22. říjen 2013 | 06.00 |

Na hranici mezi Nevadou a Kalifornií se nachází v současné době největší solárně-termální elektrárna na světě. V ideálních podmínkách Mohavské pouště byla dokončena elektrárna Ivanpah.  Její plánovaný výkon kolem 377 MW je téměř srovnatelný s výkonem jediného bloku jaderné elektrárny Dukovany (500 MW). Dokáže zásobovat elektřinou až 140 tisíc amerických domácností.

Projekt výstavby elektrárny za 2 miliardy dolarů byl zahájen v roce 2010 a stavební práce provázely problémy, když v roce 2011 byla výstavba z důvodu negativního působení na životní prostředí na několik měsíců přerušena. Elektrárna má po dostavbě v letošním roce zaujímat plochu více než 14 čtverečných kilometrů, na které bude rozmístěno až 170 000 zrcadel (heliostatů) směřujících sluneční záření na tři až 140 metrů vysoké věže s nahoře umístěnými solnými absorbéry. Teplo takto vzniklé, bude pohánět turbíny, které budou vyrábět elektrickou energii i v noci, protože zásobníky s roztavenou solí umožní teplo akumulovat i v době, kdy slunce zrovna nesvítí.

Elektrárna dala během své výstavby pracovní místa 2 100 lidem a na jejím dalším provozu se bude podílet 86 pracovníků. Životnost elektrárny je projektována na 30 let. I když její provoz sníží produkci zejména oxidu uhličitého, vznikajícího při spalování fosilních paliv, energetičtí experti se domnívají, že cena elektřiny bude vyšší než právě z klasických tepelných elektráren nebo z nových fotovoltaických elektráren.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře