Perpetuum mobile z počítačového ventilátoru

14. říjen 2013 | 06.00 |

Vyřazený počítač poskytuje před svým zrecyklováním spoustu součástek, ze kterých se dá ledacos použít a dokonce z nich můžete vyrobit "perpetuum mobile". Autor videa k získání věčného samohybu, které nepřijímá žádnou energii a přesto neustále koná práci, použil ventilátor ze zdroje počítače. Nejprve nám předvádí, z čeho se ventilátor skládá. Po rozebrání a následném oddělání plastové vrtulky spatříme jeho útroby.  Na středovém trnu základny je nalisována destička s elektronikou, na ní jsou upevněny 4 cívky, které se otáčejí v magnetickém poli permanentních magnetů. Snadné otáčení vrtulky ventilátoru umožňuje ložisko. K otáčení vrtulky  je však nutné ventilátorek zapojit na zdroj stejnosměrného napětí – třeba baterii. Pak však autor předvádí něco neskutečného – ventilátor běží i bez elektrického zdroje.

Demonstrativně přestřihne dráty, aby bylo jasné, že elektromotorek ventilátoru nebude poháněn zdrojem elektrického napětí. Čtveřici velmi silných neodymových magnetů z pevných disků počítače postupně rozmístí po obvodu kostry ventilátoru symetricky tak, aby vyvolal zdání jejich nepostradatelnosti. Ventilátor se zničehonic začne otáčet. Jde samozřejmě o pěkný filmařský trik. Zřejmě byl v okamžiku vložení plastové vrtulky mimo záběr zapnut zdroj elektrického napětí. Energii tak elektromotorek zřejmě bere prostřednictvím vodičů, které procházejí podložkou pod ventilátorem, který je najednou opravdu připevněn k podložce a vůbec se s ním nemanipuluje.

Trik s perpetuem mobile graduje v okamžiku, kdy je k demonstraci "volné energie" použita celá konstrukce ventilátoru s obvodovou mřížkou. Po jejím obvodu jsou pochopitelně umístěny "nepostradatelné" neodymové magnety. Při vložení toho posledního z nich je opět zapnut spínač k baterii ukryté pod černou izolepou, ke které vedou ne zcela odstřihnuté viditelné drátky. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.75 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší