Nobelova cena za fyziku v roce 2013

9. říjen 2013 | 06.01 |

Včera byla ve Stockholmu vyhlášena dlouho očekávaná Nobelova cena za fyziku za rok 2013. Dočkali se jí konečně britský fyzik Peter Higgs a Belgičan François Englert. První z nich už v roce 1964 předpověděl existenci subatomární částice, dnes nazývané Higgsův boson.  Druhý z nich nezávisle na Peteru Higgsovi předpověděl spolu s Broutem taktéž v roce 1964 existenci této "božské částice".

Nobelovu cenu by si v tomto případě však zasloužila celá šestice vědců (Peter Higgs, François Englert , Robert Brout, Gerald Guralnik, Carl Hagen a Tom Kibble), která popsala teorii Higgsova bosonu. Výbor Nobelovy ceny však po včerejších celodenních odkladech tiskové konference nakonec zvolil 2 z těchto vědců, kteří svoji myšlenku publikovali v časopisech Physical Review Letters a Physics Letters jako první. Ve hře o Nobelovu cenu byl také tým vědců z CERNu, který se podílel v minulých letech na experimentech v obřím urychlovači LHC, při kterých byla jeho existence s vysokou pravděpodobností prokázána. Tým 10 000  vědců z CERNu však Nobelovu cenu dle regulí dostat nemůže, protože cena je udělována pouze jednotlivcům.

Higgsův boson je posledním dosud ne zcela průkazně nalezeným článkem v takzvaném standardním modelu částicové fyziky. Testování na urychlovači LHC v CERNu v letech 2011 a 2012, se s předpokládanými teoretickými hodnotami shodují z 95%.

Higgsův boson popisuje vlastnosti všech známých elementárních částic a způsob, jakým spolu interagují. Standartní model tuto částici potřebuje k vysvětlení, jak získávají některé částice hmotnost. Higgsova teorie přišla s tím, že elementární částice získávají hmotnost díky interakci s jinou, dosud neznámou částicí. Některé částice reagují silněji, a proto mají velkou hmotnost a jiné naopak nereagují vůbec, proto nemají hmotnost a mohou se pohybovat rychlostí světla (například fotony).

Higgsův boson bývá ve vyjádření popularizátorů částicové fyziky přirovnáván svým působením k celebritě, která dorazila na večírek a přitom na sebe přitahuje pozornost hostů, kteří se kolem něj shluknou a tím mu ztíží pohyb po místnosti – dodají mu hmotnost. Objevení této "celebrity" mezi částicemi bylo celou dobu od jeho předpovědi obtížné, protože teorie nedokázala předpovědět jeho hmotnost, i když určovala jiné jeho vlastnosti důležité pro jeho interakci s dalšími částicemi. Po božské částici pátraly všechny urychlovače během posledních 50 let.  Úspěch zaznamenal dosud největší, urychlovač LHC, který měl jako první dostatečný výkon. Nyní je v plánované odstávce na 2 roky. Až bude nastaven na maximální výkon, bude snad pátrání po této nobelovské částici konečně úspěšně završeno.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nobelova cena za fyziku v roce 2013 lady d. 11. 10. 2013 - 10:28