Magnetické pole opravuje asfalt vozovek

5. listopad 2013 | 06.00 |

Obrovský automobilový provoz a nekvalitní materiály pro stavbu silnic jsou příčinou statisíců děr, podélných spojů a prasklin ve vozovce. Národním sportem je dnes jejich dokumentace a zasílání na server vymoly.cz. Tento projekt upozorňuje na havarijní stav vozovek a snaží se pomáhat k efektivnější nápravě tohoto stavu. Řidiči však mají nyní naději na zlepšení stavu silnic. Nizozemští vědci z Technologické univerzity v Delftu totiž vyvinuli asfalt, který se sám opraví.

Erik Schlangen z Technologické univerzity v Delftu ve své prezentaci předvádí porézní asfalt, který snadno propouští vodu ze silnice. Ukazuje rozbití špalíčku asfaltu po jeho zkřehnutí v tekutém dusíku.  K jeho spojení pak dojde i  zahřátím v mikrovlnné troubě.

Díky nové struktuře použitého asfaltu, obsahující vlákna z ocelové vlny, také tlumí hluk vznikající od tření kol automobilů po vozovce. Tato příměs umožňuje asfalt po jeho poškození znovu zacelit. Speciální stroj, který pracuje s indukčním ohřevem podobně jako elektrická plotýnka indukčního vařiče, přejede po poškozené vrstvě asfaltu. Vytváří magnetické pole, které ohřívá vlákna ocelové vlny v asfaltu, tím se prohřeje asfalt v jejím okolí a znovu se spojí do jednolité vrstvy spolu i s malými, uvolněnými kamínky.

Takovou "magnetickou žehličkou" ve zkušebním provozu opravili 400 metrů dlouhý úsek nizozemské dálnice.

I když je nový asfalt asi o čtvrtinu dražší než ten obvyklý, dojde podle vědců díky delší životnosti takto opravovaného povrchu k úspoře nákladů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře