Se zařízením Energy Saver Pro neušetříte

30. říjen 2013 | 06.00 |

V naší republice působí plno astrologů, kartářek, jasnovidců, čarodějnic, věštců a zejména podivných prodejců zázračných přípravků a přístrojů. Jedním z nich je zařízení označované jako Energy Saver Pro. Toto zařízení má po připojení do elektrické sítě ušetřit až 75 % nákladů na elektrickou energii.  Inzeráty na toto zařízení vynikají svým odborným stylem s pojmy jako optimalizace napětí, redukce výkyvů a šumů či parazitické rušení. Jde však o přístroj, který sám spotřebovává elektrickou energii. Zřejmě se jedná o další z podvodů na důvěřivé zákazníky.

Zařízení svým principem připomíná výrobek, který se před několika lety prodával například v Rakousku a který měl oddělovat elektřinu vyrobenou z jaderných elektráren od elektřiny vyrobené jinak.

Jak takové zařízení může fungovat?  Některé staré mechanické elektroměry, prý měly poněkud rozhozený posun fáze mezi napěťovou a proudovou cívkou. Pokud se k zásuvce připojí čistě odporová zátěž, chyba se neprojeví a elektrometr měří přesně. Pokud připojíte čistě induktivní zátěž, elektroměr se pohybuje velmi pomalu dopředu, ač by neměl. Když však připojíte kapacitu ("zázračný" šetřič energie), pohybuje se nepatrně dozadu. Samozřejmě že tato nepřesnost je v rámci spotřebované energie naprosto zanedbatelná, ale to je ten efekt, kterého se kdosi chytil a začal na tom vydělávat.

V krabičce zařízení se zřejmě nachází bipolární kondenzátor, který eliminuje jalový proud jednofázových motorů resp. indukční zátěže resp. když jsou v zářivkových svítidlech už vadné kondenzátory, tak plní jejich funkci srážení napěťových špiček, které vznikají na tlumivkách. Tyto kondenzátory se běžně používají tam, kde je větší počet elektromotorů na vyrovnávání účiníku cos fí a jsou označovány jako kompenzační.  V žádném případě se ale v domácnosti, kde převládá zatížení odporovými spotřebiči, nedá ušetřit slibovaných až 75 % energie. Proto jsou všechny ukázky zařízení na videích buď s pomocí zářivek nebo elektromotorů. Ne ale na originálních zářivkových svítidlech s funkčními kondenzátory. V krabičce je také skleněná pojistka, která elektrické zařízení chrání před poškození nadměrným elektrickým proudem.

Teoreticky se ale s tímto přístrojem dá ušetřit elektrická energie. Když si jich koupíte tolik, kolik doma máte zásuvek a do všech je zastrčíte, tak už žádnou elektrickou energii z těchto zásuvek neodeberete... 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Se zařízením Energy Saver Pro neušetříte aleš liesk. 03. 11. 2013 - 20:07
RE: Se zařízením Energy Saver Pro neušetříte naivko 24. 04. 2014 - 22:45
RE: Se zařízením Energy Saver Pro neušetříte ivan 07. 12. 2014 - 16:48