Pád pomela jako vědecká inspirace

14. prosinec 2013 | 06.01 |

Plod pomela (Citrus grandis) dorůstá do hmotnosti  až 5 kg, ale obvykle se prodává o hmotnosti kolem 1 kg. Pomelo je balené do folie a síťky. Je to z toho důvodu, že rychle vysychá a bez fóliového obalu by byl plod vevnitř velmi suchý. Pokud by však nezabalený plod spadl i z deset metrů vysokého stromu, dokázal by díky své kůře, tomuto pádu bez poškození odolat. 

Houževnatá kůra tohoto exotického ovoce je tvořená dvěma vrstvami. Vnější vrstva je tenká a velmi odolná, uvnitř se skrývá vrstva tvořená hustou a tuhou sítí vláken, která připomíná molitanovou pěnu. Takováto odolná slupka se stala zajímavá svou strukturou pro vědce z německých univerzit ve Freiburgu a Cáchách. Přírodní pomelo je inspirovalo pro vytvoření nárazům odolné struktury hliníku. Vlastnosti kůry pomela nyní má hliníkovo-křemíkový materiál, jehož střed tvoří hliník a vnější plášť je vyroben ze slitiny hliníku a křemíku. Tento materiál vykazuje výrazně větší pevnost v tahu než samotný hliník, a mnohem vyšší tažnost, než běžné slitiny hliníku a křemíku.

Testovaný materiál vykazuje malou hmotnost a přitom odolnost vůči nárazu, což jej předurčuje k použití například v automobilovém průmyslu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře