Bude běhat Nefritový králík po Měsíci?

10. prosinec 2013 | 06.00 |

Před neuvěřitelnými 40 lety brázdilo povrch Měsíce sovětské robotické vozítko -  Lunochod 2. Teprve až nyní čínský vesmírný program přichází se svým roverem, který má v nejbližších dnech přistát na povrchu našeho vesmírného souputníka. Rover dostal  nejprve pracovní název Chzhunhuapa. Čínská kosmická agentura pak vyhlásila veřejnou soutěž o návrh jména. Na základě internetového hlasování veřejnosti byl rover pojmenován Yutu - Nefritový králík. Název je prý zvolen podle obrysů  na povrchu, které toto  mytologické zvíře připomínají.

Vozítko se po povrchu Měsíce bude pohybovat tři měsíce. O jeho přesné podobě se toho moc neví. Snad jen to, že podle dostupných obrázků, má mít 6 kol a zlatavou barvu. Jeho hmotnost by měla být  120 kg a během hodiny by měl urazit kolem 200 metrů. Energii bude během lunárního dne čerpat ze solárních panelů a během noci jej bude zahřívat radioizotopový generátor s izotopem plutonia 238. Komunikaci se sondou bude pro Čínskou kosmickou agenturu zajišťovat Evropská kosmická agentura ESA.

Čínské vozítko se na cestu k Měsíci vydalo na palubě nosné rakety Dlouhý pochod, která odstartovala ze základny v pondělí 2. prosince. V těchto dnech by sonda měla vstoupit na oběžnou dráhu Měsíce a po dobu asi 10 dnů testovat své systémy. Kolem 16. prosince je plánováno vlastní přistání sondy na přivrácené straně Měsíce – v oblasti Sinus Iridium v Moři dešťů. Z přistávací plošiny pak na měsíční povrch sjede robotické vozítko, které bude posílat získaná data z dvou panoramatických kamer a na plánované 10 km trase bude také zkoumat složení měsíčních hornin.

Přistání čínské měsíční sondy bude z oběžné dráhy Měsíce sledovat americká sonda LADEE, která monitoruje měsíční atmosféru. Může totiž dojít ke zvíření měsíčního prachu a jeho proniknutí do větší výšky nad povrch Měsíce.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře