Nejnižší teplota vzduchu v Antarktidě

16. prosinec 2013 | 06.00 |

Po 3 letech od vlastního měření, zveřejnili nyní vědci na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku novou nejnižší naměřenou teplotu vzduchu v zemské atmosféře. Během antarktické zimy v roce 2010 byla prostřednictvím satelitního měření družice Landsat 8 naměřena hodnota –93,2 °C. Padl prý tak 30 let starý rekord naměřený sovětskými polárníky v roce 1983 na stanici Vostok –89,2°C.

Údajně nechladnější místo naší planety se nalézá nedaleko od zmiňované stanice Vostok  na hřebeni Východoantarktické plošiny. Tento hřeben je proti Vostoku na kopci a kousek pod ním se v něm ve svahu nachází pukliny. V nich se pak hromadí dolů stékající velmi chladný vzduch, kde pak zůstává zcela nehybný. Extrémně studený vzduch vzniká v Antarktidě na ledovcové vrstvě za jasných nocí, kdy uniká teplo ze Země do vesmíru. Vlivem své větší hustoty pak stéká do nižších poloh a vyplňuje pukliny v ledu.

Řada puklin vyplněných extrémně studeným vzduchem, se nachází mezi vrcholky Dome Argus a Dome Fuji, 81,8 stupně jižní zeměpisné šířky a 59,3 stupně východní délky, v nadmořské výšce 3 900 metrů.

Původně oslavovaná nejnižší změřená teplota vzduchu v atmosféře, však zřejmě nebude uznána jako rekordní, protože se jednalo o satelitní měření, nikoli pomocí teploměru umístěného přímo nad povrchem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře