Chování zvuku v místnosti

21. prosinec 2013 | 10.16 |

Chování zvuku v místnosti závisí na geometrickém uspořádání místnosti a umístění materiálu, který vhodným způsobem zvuk odráží nebo absorbuje. Jinak na nás působí zvuk ve třídě, ve které není například po malování žádný nábytek, jinak vnímáme zvuk ve třídě, která je jenom vybavená nábytkem a nakonec jinak se chová zvuk ve třídě, kde kromě vybavení místnosti jsou i lidé. Každý typ místností vytváří rozdílná zvuková pole.

Většina místností má ploché stěny a rovné stropy, od kterých se zvuk odráží podle zákona odrazu. Jaký to má na výsledný zvuk vliv?
V ukázce jsou použity simulátory, které představují směr šíření zvuku. Jeden z nich představuje přímý zvuk a druhý zvuk odražený od stěny. Odražený zvuk dorazí do ucha pozorovatele později než zvuk přímý, a to i v tom případě, že oba zvuky vznikly najednou. Odražený zvuk totiž musí urazit delší dráhu do ucha než zvuk přímý.

Proč se odrážený zvuk zní v prázdné místnosti tak špatně? Demonstrace proběhne pomocí 2 identických barevných vzorů. Modrý vzor představuje přímé zvukové vlny a červený reprezentuje odražené zvukové vlny. Oba vzory jsou v této demonstraci na začátku současného vzniku zvukového vlnění spolu identické, postupně se červeně vyznačené zvukové vlnění odrazem opožďuje a při skládání obou vlnění dochází k destruktivní interferenci, která změní výslednou podobu původního zvuku. A tady je jádro problému.

Původní zvukové vlny jsou zkresleny odraženými vlnami. Zvuk se totiž šíří na velikost místnosti poměrně velkou rychlostí (340 metrů za sekundu)  a může docházet až k jeho několikanásobným odrazům od stěn místnosti. Tak vyplní zvuk prostor místnosti takřka okamžitě.

Jak tedy upravit místnosti tak, aby nedocházelo ke zkreslení zvuku při jeho mnohonásobných odrazech a přitom zněl lépe? Je vhodné použít absorbér, ke snížení zvukových odrazů od stěn. Takový absorbér zvuku připomíná otvor ve stěně místnosti, kterým zvuk uniká ven, takže se část jeho energie zpět do místnosti nevrátí. Snižuje tak "sílu" odraženého zvuku, který byl příčinou destruktivní zvukové interference.

Pokud však v místnostech budeme používat pouze zvukové absorbéry, nebude zvuk živý a bude znít nepřirozeně. Proto je v ukázce použita druhá možnost – použití zakřiveného povrchu difuzoru. Difuzor funguje tak, že rozptyluje odrazy zvukového vlnění v  různých směrech a tím dochází k vyhlazení destruktivní interference v celé místnosti. Prostorová akustika se tak výrazně zlepší použitím kombinace absorpce zvuku a jeho rozptylu v místnosti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře