Amesova místnost

7. leden 2014 | 06.00 |
› 

Je to, co vidíme, odpovídající skutečnému světu nebo si náš mozek vytváří svou vlastní představu? Zajímavým optickým klamem je Amesova místnost, která byla patrně postavená už v roce 1834 americkým lékařem – oftalmologem  Adelbertem Amesem. Jedná se o zvláštní místnost, která je vytvořena tak, že dvě stejně vysoké osoby se v ní od sebe rozejdou k opačným rohům v místnosti. V jednom z nich je osoba vysoká jako obr a dosahuje hlavou ke stropu, zatímco druhá osoba v opačném rohu vypadá jako trpaslík.

Když se pozorovatel zvenku podívá svým jedním okem kukátkem ve stěně dovnitř místnosti, jeví se mu místnost jako normálně pravoúhlá, ale její levý roh leží ve dvounásobné vzdálenosti od pozorovatele než roh pravý. Tak stejný objekt umístěný v levém rohu vyvolává úměrně větší obraz na sítnici. Rozdíl vzdálenosti pozorovatel nekoriguje v domnění, že se dívá do normální místnosti a že se objekt nachází vždy ve stejné vzdálenosti.

Místnost má však obvykle tvar lichoběžníku, přičemž jeden její roh je protažený natolik, aby v něm byl strop oproti zbytku místnosti zřetelně výše. Podlahu místnosti přitom nejčastěji tvoří čtvercová šachovnice.

Příčinou tohoto vnímání objektů v místnosti je pohled kukátkem z místa, ze kterého místnost vypadá na první pohled normálně. Čtvercová síť podlahové šachovnice, stěny i strop vypadají, jako by spolu svíraly stejnou velikost. Také navržená okna i čtvercové dlaždice navzájem vypadají, jako by měly stejnou velikost.

Pro fyziky je Amosova místnost příkladem optického klamu, ale psychologové Amesovu místnost využívají při zkoumání lidského vnímání. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře