Elektrické obvody s lidmi jako vodiči

10. leden 2014 | 06.00 |

Energy Ball je zábavný způsob, jak se navíc bezpečnou formou seznámit s tím, že pokožka lidského těla je elektricky vodivá. Propojením několika lidí za ruce může vzniknout pomocí Energy ballu uzavřený elektrický obvod, který na procházející elektrický proud upozorní rozblikáním červeného světla za současného bzučení elektronického bzučáku.

I když může mít suchá pokožka lidského těla elektrický odpor až 500 000 ohmů, může jí s použitím malého elektrického napětí procházet nepatrný elektrický proud. Energy ball je 1,5 palcový míček, který má na svém povrchu dva kovové pásky a uvnitř se skrývá malá deska s plošnými spoji obsahující dvě 1,5 V baterie, třítranzistorové zesilovače, malé žárovičky a zdroj zvuku.

Při současném dotknutí prsty obou kovových kontaktů na míčku začne míček blikat a vzniká zvuk. To znamená, že elektrický obvod je prsty uzavřen a proud prochází pokožkou ruky. Po oddálení jednoho prstu je obvod přerušen.

Tato hračka může být zábavnou formou použita na demonstraci sériového a paralelního spojení lidského řetězce, který se může navzájem propojit držením za ruce. Rozpojením sériově zapojeného řetězce (lidí spojených do kruhu za sebou) dojde také přerušení obvodu a tak přestane míček vydávat zvuk a svítit.

Při zapojení více lidí do paralelního zapojení, které vznikne propojením jednoho či více lidí za ruce napříč původním kruhem, může po přerušení některé větve obvodu dál proud procházet.

Protože počet lidí v obvodu není údajně příliš limitován, jeví se to jako způsob, jak aktivně zapojit do výuky elektrických obvodů více žáků třídy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře