Mluvící pásky

20. leden 2014 | 06.00 |

Zvuk lze uschovat různým způsobem -  magnetickým záznamem, optickým záznamem či původně nejstarším mechanickým záznamem.  Při mechanickém záznamu byl zvuk zaznamenáván v případě fonografického válečku do drážky ve formě hloubkového záznamu a v případě gramofonu ve formě stranového záznamu zvuku do drážky. Později se obě formy mechanického záznamu zvuku spojily při zaznamenávání stereofonního zvuku a k jeho následné reprodukci prostřednictvím gramofonové přenosky s jehlou. K zaznamenání zvuku mechanickým způsobem však byla potřeba vinylová deska. Mluvící pásky, které se nyní dají sehnat na internetu, přehrávají uložený krátký zvuk zcela jiným mechanickým způsobem.

Až několik desítek centimetrů dlouhé mluvící pásky jsou červeně zbarvené plastové proužky s krátkými namluvenými zvuky. Vybrat lze z nabídky např. Happy Birthday, Happy New Year, Happy Anniversary, Merry Christmas, Shalom, Be My Valentine, Congratulations, You're The Greatest,  I Love You, May God Bless You, I'm Sorry, Get Well Soon, You Are Loved, Jesus Loves You, Have A Good Day atd.

K přehrávání uloženého zvuku stačí tento pásek upevnit za jeden konec a nehtem palce po něm pak sjet odshora dolů. Pokud je jeho konec upevněn k papíru, funguje papírový kartón svým kmitáním jako primitivní reproduktor. Vhodnější bude konec mluvící pásky například upevnit k plastovému kelímku, který se rozkmitá a díky rezonanci zvukového vlnění v dutině kelímku dojde k výraznému zesílení zvuku.

Když si konec pásku sevřete v puse mezi zuby, pak přehrávanou zprávu uslyšíte díky rezonanci v ústní dutině hlavně vy.

A jak je vlastně zvuk na pásku zaznamenán? Pásky jsou široké asi půl centimetru a tlusté pouze jako asi 2 až 3 listy papíru.  Na jedné straně pásku je řada výstupků a jamek. V těchto rozdílně vysokých výstupcích je uložena informace o frekvenci a hlasitosti zvuku, který byl nahrán. Přejetím nehtu palce po pásku směrem dolů dojde k rozvibrování výstupků, které rovněž rozkmitají částice vzduchu, které pak vzniklý zvuk přenášejí do vašeho ucha.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mluvící pásky ks 20. 01. 2014 - 09:48
RE: Mluvící pásky fyzmatik 20. 01. 2014 - 21:43
RE(2x): Mluvící pásky ks 25. 01. 2014 - 22:40
RE: Mluvící pásky fyzmatik 29. 01. 2014 - 21:48