Brazuca - oficiální míč pro MS ve fotbale

24. leden 2014 | 06.00 |

Požadavky na nový fotbalový míč nechápou mnozí fanoušci a dokonce ani fotbaloví hráči. Domnívají se, že v podmínkách konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 v Brazílii by obstál snad obyčejný kopačák. Míč vyrobila a nechala následně testovat firma Adidas, která vyrábí míče pro jednotlivé světové šampionáty už od roku 1970. Každé mistrovství světa má svůj míč:  Tango, Fevernova, Teamgeist a na minulém šampionátu kritizovaný Jabulani. Nyní byl vybrán design v podobě stuhy v modro-zlato-zelené kombinaci. Inspirován byl prý brazilskými náramky pro štěstí a jeho název vyjadřuje národní hrdost Brazilců.  

Než míč otestovalo více než šest stovek fotbalistů, stály za jeho vývojem špičkové vědecké týmy, nové technologie a zejména velké finance. Brazuca má nový tvar panelů s 6 modro-červeno-zeleno-černými křivkami a novou mikrotexturou povrchu - připomínající husí kůži. Její vroubky na povrchu mají míč dělat mnohem ovladatelnějším a musí  přitom vydržet až 50 000 úderů, než dojde k jeho poškození. Tyto prvky mají způsobovat, že míč poletí po mnohem předvídatelnější trajektorii než předchozí Jabulani. Testování v aerodynamickém tunelu ukázalo, že jeho symetrická konstrukce snižuje součinitel odporu vzduchu natolik, že je velmi rychlý. Má jakoby dvě fáze letu a v té druhé se zdá, že ještě zrychlí ve chvíli, kdy to nikdo nečeká.

Protože Brazílie je svou rozlohou obrovská země a fotbalové zápasy se budou hrát jak v severní tropické části, tak v jižní chladnější části, muselo se s tímto počítat. Stadióny se nacházejí až 2 000 km od sebe a s výškovými rozdíly až 1 000 metrů.  Rozdíly v teplotách tak mohou být až kolem 30 °C, což může způsobovat rozdíl v koeficientu odrazivosti míče od povrchu až 40 %.

Tropické lijáky, které se mohou během mistrovství spustit nebo až 90 % vlhkost vzduchu, nesmí způsobit nasáknutí míče vodou. Míč je tak téměř 100% voděodolný. Tvoří jej 70 % polyuretan a 30 % imitace kůže. Vnitřek míče je vyroben z latexu a poskytuje požadovaný odraz. Jednotlivé panely jsou spojeny tepelným zpracováním a nasáknout může jen do 0,2 % své hmotnosti. Při jeho doteku dojde ke změně z ideální koule na tvar, který zajistí v místě dotyku lepší kontakt na větší ploše a tím kontrolu nad míčem.

Míč drží za letu ideální stabilní tvar a díky svému povrchu má výbornou aerodynamiku letu.  Pro brankáře tak může být, při své vysoké rychlosti letu, docela postrachem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře