Elektrické pole květin láká hmyz

17. leden 2014 | 06.00 |

electric flowersPřekvapením pro vědce se v uplynulém roce stala skutečnost, že květiny lákají na svůj nektar hmyz nejenom tvarem, barvou a vůní, ale také elektrickým polem. Změnou intenzity elektrického pole dávají květiny okolo letícímu hmyzu najevo, že jsou plné nektaru.

Květiny jsou obvykle nabité záporným nábojem a tím kolem nich vzniká slabé elektrické pole. Hmyz při letu vzduchem se při tření křídly o vzduch sráží s nabitými částicemi, kterým předává své volné elektrony. Tím se nabíjí slabým kladným nábojem. Při míjení květů například včela reaguje na vytvořené elektrické pole květiny. Při jejím navštívení jsou zrníčka pylu elektrickými silami přitahována k jejímu tělu. Květ pak změní svůj elektrický potenciál a ponechává jej v této velikosti nějakou dobu. Další, kolem letící včely, pak ještě za letu vyhodnotí, že květ byl nedávno navštíven a je nyní bez nektaru.

Tým výzkumníků pod vedením Dominica Clarka vytvořil elektrostatické květy, aby mohl jejich náboj pro hmyz měnit. V elektricky nabitých modelech květin byla šťáva připomínající nektar a podobných květech bez náboje, pouze hořká kapalina. Čmeláci dokázali pouze pomocí elektrického pole najít květy s nektarem s více než 80 % úspěšností a rozlišovat různé druhy květů podle struktur na nich umístěného náboje. Rozdělení náboje se přitom odvíjí od tvaru okvětních lístků a od historie návštěv jinými opylovači.

Když nebyly umělé květy nabité, čmeláci ztratili schopnost rozpoznávat pro ně nepříjemnou hořkou kapalinu od nektaru ve stejných květech. Elektrické pole květin tak dává blanokřídlému hmyzu zřejmě informaci o množství připraveného nektaru.

Na obrázcích je elektrické pole kolem umělé květiny v rekonstrukci týmu britských vědců publikujících v časopise Science (vlevo model rozložení potenciálu, vpravo intenzity pole).

Zdroj obrázku: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2282366/The-buzz-bees-Insects-use-flowers-electrical-fields-locate--voltage-indicating-pollen.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře