Chování ledu z těžké vody

28. leden 2014 | 06.00 |

Chování kostek ledu při chlazení nápojů ve sklenici  zná každý. Led je pevné skupenství vody. Při běžném atmosférickém tlaku tuhne voda na led při teplotě 0°C v šesterečné krystalické soupravě. Většina látek při tuhnutí svůj objem zmenšuje. Výjimkou je však právě voda, která při svém tuhnutí na led svůj objem zvětšuje. U ledu činí je relativní zvětšení objemu až  9 %,  což souvisí s jeho krystalovou strukturou. Krystalová mřížka ledu je totiž prostoupena prostornými kanálky. Led má pak menší hustotu než voda a tak plove na její hladině. Jenže jak se chová led vytvořený z těžké vody?  

Těžká voda je vlastně oxid izotopu vodíku – deuteria. Její vzorec je tedy D2O. Od běžné (v našem případě lehké vody H2O) se liší celou řadou fyzikálních vlastností:  například větší hustotou (1 100 kg/m3) či teplotou varu (101,42°C).

Její tuhnutí na led nastává už při teplotě 3,82 °C. Led z ní vytvořený se liší od ledu z běžné vody svou hustotou. Jeho hustota je také větší než hustota běžné vody a tak podle Archimédova zákona v ní klesá ke dnu. Později však zřejmě reaguje na svém povrchu s okolní běžnou vodou a začíná se pak vynořovat.

Další videa: 
http://www.youtube.com/watch?v=YYInVraBe7s

http://www.youtube.com/watch?v=hUVzb0fzHsk

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Chování ledu z těžké vody medcin 28. 01. 2014 - 07:29