Proč z „amerického sněhu“nekape voda?

18. únor 2014 | 06.00 |

Američané jsou z letošní podoby své zimy rozčarováni. Spojené státy a Kanada se letos potýkaly s nejhorší vlnou mrazů za posledních 20 let. Přidaly se k tomu sněhové bouře s dvojnásobnými přívaly sněhu než obvykle, zejména na východním pobřeží.  Mnozí Američané se nyní domnívají, že se jedná o konspirační teorii, kdy tento "zvláštní" sníh byl vyroben člověkem. Důkaz? Sněhová koule z něj vytvořená, netaje v plamenu zapalovače a navíc její povrch zčerná.

Při vytvoření sněhové koule zformujeme sněhové vločky tak, že se hustota vzniklého tělesa výrazně zvětší. Přesto jsou mezi jednotlivými vločkami stále malé skulinky vyplněné vzduchem. Voda, která vzniká táním jednotlivých vloček, při zahřívání koule například plamenem zapalovače, vsakuje do těchto skulin a vyplní je. Tím je dána odpověď na otázku, proč ze sněhové koule voda neodkapává. Teprve když jsou všechny skulinky plné vody, začnou se vytvářet kapky, které odkapávají ze sněhové koule dolů. Navíc sníh potřebuje dodat velké množství tepla, aby se změnil na vodu o téže teplotě. Jedná se o měrné skupenské teplo tání. Na 1 kg sněhu to je až 334 000 J.

Pokud však budeme zapalovačem ohřívat kostku ledu, pak z ní začne voda odkapávat téměř okamžitě -  v ledu nejsou volné skulinky, které by voda vzniklá táním nestačila vyplnit. Kapky vody se nevsakují do ledu, ale rovnou odkapávají.

Černý povrch zahřívané sněhové kole není způsobený samotným sněhem, ale sazemi, které vznikají uvolněním látek vzniklých nedokonalým spalováním náplně zapalovače.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře