Měsíční halo

1. leden 2010 | 06.00 |
› 

měsíční haloPoslední dobou se na noční obloze objevují zajímavé optické jevy. Svědčí tomu netradiční zimní počasí a vhodná fáze Měsíce. Astronomové a další noční pozorovatelé oblohy spatřili v uplynulých dnech poměrně efektní měsíční hala. To nejkrásnější bylo ke sledování v neděli 27. prosince večer.

Halové jevy jako optické úkazy v atmosféře se vyskytují nejenom kolem Měsíce, ale hlavně kolem Slunce  v podobě oblouků či krásných kol. Aby tyto efekty vznikly, musí v atmosféře být přítomny ledové krystalky. Na nich dochází k odrazům a lomům světelných paprsků. Ideální je výskyt šestibokých ledových destiček  či sloupků ve výškách mezi 6 až 12 km v jemných řasových oblacích (cirrus či cirrostratus). Cirrovitá oblačnost ve velké výšce je identifikovatelná na snímcích meteorologických družic jako průsvitné modravé pásy.  Barva těchto efektů (bílé nebo duhové)  závisí především na tom, zda  světlo ledovým krystalkem prochází nebo se při jeho průchodem láme. Měsíční halo však zbarvená nebývají.  Už dávno si těchto jevů všimli naši předkové a předpovídali tak změnu počasí. Tyto halové jevy obvykle nastávají před zhoršením počasí a příchodem srážek.

Zatímco slunečních hal si všimne více lidí, tak ta měsíční jsou pozorována méně častěji. Je to dáno samozřejmě meteorologickými podmínkami, tmavou oblohou pak vhodnou velikostí osvětleného Měsíce a také tím, že čím dál méně lidí sleduje noční oblohu. Dlouhé zimní noci těmto jevům jenom nahrávají a tak pokud se budete nacházet za měsíční mrazivé noci venku, zvedněte svůj zrak k Měsíci a pátrejte po tomto zajímavém optickém jevu. A vy co budete mít v noci navíc připravený digitální fotoaparát nejlépe na stativu se můžete kochat netradičními fotografiemi. Uvedený jev může totiž trvat od několika minut až po hodiny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.71 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře