Číňané zkrátili všem lidem délku dne

18. duben 2014 | 06.00 |

Přehrada Tři soutěsky na třetí nejdelší  řece světa Jang-c'-iang, je největším víceúčelovým vodním dílem na světě. Při jeho budování bylo nutné přestěhovat kolem 1,3 miliónů lidí. Hráz je 2 km dlouhá a 180 metrů vysoká. Při stavbě bylo použito tolik betonu, že by se jím dalo naplnit metr široké potrubí obtočené kolem zeměkoule. A když byla v roce 2012 zcela naplněna nepředstavitelným množstvím 39 triliónů litrů vody, došlo ke zpomalení zemské rotace.

Nad pohnutím Zemí se zamýšlel už Archimédés – "Dejte mi pevný bod a pohnu Zemí", nicméně k jeho vlastní praktické realizaci je i dnes lidstvo velmi daleko.

Přesto Zemi může z její pravidelné rotace rozhodit celá řada nejrůznějších vlivů – od těch pravidelných, kterými  jsou slapové síly s přílivem a odlivem, až k náhodnému  zemětřesení. Také lidé svým působením na tvář naší planety, mohou způsobovat zásahy do rotace Země a tak zkrátit nebo prodloužit den

Při napuštění přehrady Tři soutěsky došlo k velkému přesunu vodní hmoty na povrchu Země a tak se změnilo rozložení hmotnosti Země vzhledem k ose otáčení. Hmotnost 39 triliónů vody způsobilo vybouleninu na tváři planety, která je v těchto místech Země stále vzdálena od osy otáčení Země. Podle zákona zachování momentu hybnosti se musela snížit úhlová rychlost Země. Důsledkem je nepatrné zpomalení zemské rotace a prodloužení dne o 6 setin mikrosekundy.

Tak velká stavba na povrchu planety zahýbala rovněž se zemskými póly, které změnily svou polohu o neuvěřitelné 2 cm.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Číňané zkrátili všem lidem délku dne zdenda 29. 04. 2014 - 12:20
RE(2x): Číňané zkrátili všem lidem délku dne zbyňďa 17. 03. 2017 - 11:41