Bude Měsíc svítit více?

20. duben 2014 | 06.00 |

Švédská kosmetická firma se chystá pořádně rozsvítit Měsíc.  Slibuje, že změnou odrazivosti měsíčního povrchu, by sluneční světlo mohlo větší měrou (zejména při úplňku) způsobovat výrazně světlejší noci a tím by se mohlo docílit obrovských úspor elektrické energie. Má to však drobný háček – jedná se zřejmě o poplašnou zprávu (tzv. HOAX), kterou do svých seriózních zpráv v nejbližší době zařadí i některá česká média. Ale jeden apríl tu už letos byl.

Kontroverzní myšlenka o částečné změně měsíčního povrchu, aby tím došlo o zvýšení současné odrazivosti (albeda) měsíčního povrchu ze současných  12 % až na neuvěřitelných 80 %, má především přilákat potenciální zákazníky firmy. Švédská firma se dosud zabývá pouze kosmetickým šlechtěním lidské pleti. Její měsíční make-up však má ušetřit elektrickou energii a škodlivé emise oxidu uhličitého. Ušetřilo by se tak zejména na nočním pouličním osvětlení.

Změny, které tato společnost "plánuje", by probíhaly natolik pomalu, že by si na ně živé organismy postupně "zvykaly". Dokonce na výzkum svého projektu vyčlenila společnost desítky miliónů dolarů.

Na internetu se ihned rozpoutaly vášnivé diskuse o tom, jak nebude možné pozorovat noční oblohu, jak budou mít lidé a zvířata narušený spánek a denní režim, co to udělá s psychikou lidí, menstruačním cyklem žen atd.

Pořád však je tento typ oblbující reklamy mnohem levnější, než kdyby firma na Měsíci jako odrazovou plochu použila třeba jen jediný billboard se svým logem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře