Velká rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje

19. květen 2014 | 06.00 |

Obrovská bouře v horních vrstvách atmosféry Jupiteru, známá jako Velká rudá skvrna, je dalekohledy zkoumána už přes 340 let. Poprvé ji pozoroval v roce 1665 francouzský astronom italského původu Giovanni Cassini. Jde o obrovský hurikán – anticyklónu, která se otáčí v opačném smyslu jako planeta. Při jejím sledování lidstvem, byly v minulosti pozorovány změny tvaru, barvy a v posledních letech i patrná změna velikosti.  Skvrna se uplynulých desetiletích výrazně zmenšila .

Koncem 19. století odhadovali astronomové její delší průměr na více než 40 000 km. V plné kráse ji pak zachytily v letech 1979 a 1980 americké sondy Voyager, které kolem Jupiteru proletěly. Tehdy měla skvrna velikost svého delšího rozměru kolem 23 000 kilometrů. Skvrna obíhá pomalu kolem planety, kolem svého středu se otočí zpravidla jedenkrát za 6 dní. Její zbarvení je zřejmě způsobeno sloučeninami fosforu v různých podobách a koncentracích.

Kolem hlavní skvrny se v uplynulém desetiletí objevily další 2 výrazné, ale daleko menší skvrny.

Na základě pozorování z Hubbleova dalekohledu v posledním desetiletí je patrné, že červenohnědá skvrna má mnohem kulatější tvar a její větší průměr se blíží už k 16 500 km.

Uvnitř skvrny dosahuje proudění rychlosti až 640 km/h. Z vnější části do této bouře zřejmě pronikají velmi malé víry, které svou rotací mohou způsobovat její zmenšování velikosti, protože ji připravují o energii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře