Na Měsíci jsou místa celoročně osvětlená Sluncem

7. červen 2014 | 14.30 |

Náš vesmírný souputník Měsíc není zdrojem světla, odráží k nám světlo dopadající na něj ze Slunce. Podle toho, jak velká část Měsíce je Sluncem osvětlena, rozlišujeme z povrchu Země měsíční fáze. Někdy také bývá při jasné obloze pozorovatelný i jeho neosvětlený kousek. Je to působeno osvětlením Měsíce odrazem světla od Země. Tento jev zvaný popelavý svit, vysvětlil už Leonardo da Vinci. Na Měsíci jsou však také místa, kam se Slunce celou dobu nepodívá nebo naopak je permanentně ozařuje.

Na odvrácenou stranu Měsíce dopadá ve skutečnosti v průměru stejné množství slunečního světla jako na stranu přivrácenou k Zemi. V místech měsíčního povrchu, kam nesvítí Slunce, klesají teploty až pod -200°C. Taková místa našla v roce 2009 sonda Lunar Reconnaissance Orbiter v oblastech trvalého stínu v kráterech v blízkosti měsíčního jižního pólu. Teploty v těchto místech dosahují extrémních hodnot ve sluneční soustavě −240 °C.

Naopak sonda Clementine zjistila už v roce 2004 místa, kde na měsíčním povrchu svítí sluneční světlo neustále. Jedná se o  čtyři hornaté oblasti lemující 70 km široký kráter Peary v oblasti severního měsíčního pólu. Sondy z experimentu Grail, které se díky neexistenci měsíční atmosféry mohly pohybovat ve vzdálenosti desítek kilometrů nad povrchem, tuto skutečnost v loňském roce potvrdily.

Jedná se o místa, kde je na měsíčním povrchu dokonce celoroční sluneční osvětlení. Těchto několik možná desítek čtverečních metrů Sluncem stále osvětlené plochy, může existovat díky extrémně malé výchylce měsíční osy, která na druhé straně umožňuje zároveň existenci věčného stínu na dnech mnoha polárních kráterů.

Toto pozoruhodné zjištění by mohlo být v budoucnu při kolonizaci Měsíce lidmi využito v podobě umístění solárních panelů, které by mohly lidské osádce našeho vesmírného souputníka poskytovat nepřetržitý zdroj energie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře