Jak na ucpanou toaletu?

14. červen 2014 | 18.00 |

Záchodová mísa se v některých domácnostech stává doslova černou dírou, která pozře všechny odpadky z domácnosti a odvede je do kanalizace. Problémem se však může stát už první ohyb záchodového sifonu, který se při napěchování toaletní mísy kombinací všeho možného ucpe. Voda, která nás má v záhybech sifonu chránit před smradem z kanalizace se tak nahromadí v celé míse a hrozí nebezpečí, že při dalším spláchnutí se z ní voda vylije ven.
Do řešení tohoto problému zasáhl inovativním nápadem Korejec Kim Sung-il.

Nápadů, jak zprůchodnit toaletu je několik:

– nejdříve zkoušíme například dolévání vody z kbelíku do záchodové mísy až po okraj. Čím vyšší je totiž hladina kapaliny v míse, tím větší je hydrostatický tlak, který tlakovou silou působí na ucpaninu v dolní části mísy. Pokud je dostatečný, dojde k prudkému odtečení vody s ucpaninami a je po starostech.

– nasazení chemických přípravků je krajním případem – je to někdy docela nebezpečné a doprovázené bouřlivou chemickou reakcí. Jedná se o roztok žíraviny hydroxidu sodného, který by měl by spolehlivě rozpustit všechno organické, ale pak je nutné i pořádně větrat.

– v tom nejhorším případě je pak nutné protáhnout vzniklý špunt kovovou spirálou, která se dá sehnat v obchodech se sanitární technikou.

Zmiňovaný Korejec však šel na tento problém zcela jinak a elegantněji. Okraje mísy potáhl speciální pevnou plastovou fólií, kterou upevnil pomocí její samolepících okrajů. Pak jen stačí shora zatlačit na blánu z fólie. Působením vnější tlakové síly na hladinu kapaliny v uzavřené nádobě vznikne podle Pascalova zákona ve všech místech kapaliny stejný tlak. Tlaková síla se tak kapalinou spolehlivě přenese na problematické místo, které této síle už neodolá.

Podmínkou použití tohoto vynálezu je však vhodná konstrukce toalety, která neumožní, aby se vzniklý tlak vody nepřenesl například do splachovací nádržky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak na ucpanou toaletu? atlantis 14. 06. 2014 - 18:23
RE: Jak na ucpanou toaletu? nabloguj®svetu.cz 14. 06. 2014 - 23:11
RE: Jak na ucpanou toaletu? vyletnici®svetu.cz 15. 06. 2014 - 09:39
RE(2x): Jak na ucpanou toaletu? fyzmatik 15. 06. 2014 - 11:17
RE: Jak na ucpanou toaletu? oreo 16. 07. 2014 - 00:09