Jak se uvolní ze zboží tvrdá etiketa?

24. červen 2014 | 06.00 |

Na dražší zboží upevňují prodavači v obchodech nejrůznější bezpečnostní ochranné  prvky, které mají zabránit jeho odcizení. K dispozici je dnes velký výběr bezpečnostních etiket a ostatních prvků, které aktivním či pasivním způsobem chrání před krádeží zboží. Jednou z mnoha možností je tzv. tvrdá etiketa, která je ke zboží (nejčastěji textil, kožené výrobky, sportovní potřeby, hračky...) připevněna a u pokladny je při placení odstraněna. Jak funguje tvrdá etiketa?

Tvrdá etiketa se ke zboží připevňuje pomocí jehly nebo lanka, popřípadě je schovaná uvnitř zboží a u východu z prodejny způsobí poplach.  V detekčním rámu kmitá oscilační obvod, který v prostoru východu prodejny vytváří elektromagnetické pole. Pokud je toto pole narušeno etiketou s pasivním obvodem naladěným na stejnou frekvenci, dochází k rezonanci a tedy k zesílení kmitavého pohybu. Obvod etikety však vyvolává výrazné energetické ztráty, které musí vykompenzovat oscilační obvod v detekčním rámu. Oscilační obvod detekčního rámu najednou odebírá najednou více potřebné energie ze svého napájení, kterou mu odsává obvod v etiketě a nárazové zatížení odběru energie vyvolá alarm.

Tvrdá etiketa je na pokladně deaktivována a ze zboží sundána mechanismem, který z ní vytáhne jehlu s plochým koncem. Rukama etiketu ze zboží v obchodě neodstraníme. Na vytažení jehly je nutné použít uvolňovač tvrdých etiket, který si s ní snadno poradí.  Co tvrdou etiketu drží?

Uvnitř se obvykle nachází pružinka se 2 kovovými náprstky a zámek se 3 kovovými kuličkami (popřípadě pružný kovový pásek s otvorem pro jehlu). Pružinka tlakem vnitřní náprstek stlačuje k sobě kovové kuličky a zamyká etiketu. Jehla, kterou se etiketa ke zboží upevňuje, se do tvrdé etikety snadno vsune – stlačí se pružinka, která povolí kuličky a jehla se mezi ně snadno dostane. Vytáhnout ji ven však už snadné není – brání tomu poměrně velké tlakové síly na boční stěny jehly, její vroubkovaný povrch a také hladký konec nejde jednoduše uchytit.

V obchodech se na uvolnění tohoto mechanismu používá uvolňovač, který je tvořen velmi silným magnetem. Ten přitáhne kovovou pružinu v etiketě k sobě a ta pak povolí sevření jehly kuličkami. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře