Laserové domino

4. červenec 2014 | 06.00 |
› 

Světlo z laseru je jednobarevné (monochromatické) a šíří se pouze v úzkém paprsku, který má velmi malou rozbíhavost. To znamená, že laser je optický zdroj emitující fotony v koherentní paprsek. Díky své vysoké koherenci a monochromatičnosti můžeme laserovým paprskem soustředit velké množství energie na malé ploše. Toho se využívá při řezání tkání v medicíně, při vrtání a řezání materiálů v průmyslu.  Pro svou malou rozbíhavost jsou laserové svazky používány při záznamech a snímání dat optických záznamových médií (CD, DVD) a také pro měřicí aplikace. Pro datové přenosy v optických vláknech se využívá zejména monochromatičnost a rychlá modulace polovodičových laserů. Jeho energii si můžeme ukázat na laserovém dominu sestaveném z nafukovacích balónků.  

Stovka nafukovacích balónků je upevněna ve speciálně upravených plastových kelímcích naplněných vodou. Tím je zabezpečeno, aby se při prasknutí sousedního balónku nedostal další mimo jeho zaostřený světelný paprsek. Samotný laserový paprsek však běžně nikdy neuvidíte, spatříte vždy jeho stopu na předmětu. Je tedy nutné jej zviditelnit například ve formě kouře v místnosti. Při dopadu světla na jemné částečky kouře je pak spatříme osvětlené a tím také zviditelníme celou trajektorii paprsku.

V pokusu byly ke zničení použity balónky o průměru cca 15 cm a kryptonový laser Spyder III Krypton Laser s výkonem v rozmezí 750 mW - 1000 mW (1W).

 Výsledek srovnejte s energií Blu-ray laseru zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře