Barusův efekt

8. červenec 2014 | 06.00 |

Vedle newtonovských kapalin (látky, které se deformují působením tlaku průběžně, nezávisle na jeho velikosti) existují i kapaliny, které se Newtonovým zákonem neřídí. Označují se proto jako nenewtonovské kapaliny a jsou to např. roztoky a taveniny polymerů, suspenze, různé pasty apod. Mezi ně může patřit také některé tekuté mýdlo s vhodnou konzistencí. Při vytlačování této kapaliny úzkým otvorem z nádoby pozorujeme deformaci jejího proudu. V literatuře bývá označován tento jev označován jako Barusův efekt nebo Merringtonův jev či swell (vtlačení).

Sledujeme-li proud nenewtonovské kapaliny při vytékán úzkým otvorem, spatříme, že hned za hrdlem nádoby dochází ke zvětšení jejího průměru vytékaného proudu. Příčinou tohoto efektu jsou elastické síly uvnitř nenewtonovské kapaliny, která má snahu těsně po vytečení z nádoby, se přichytávat k jejím stěnám.

Vlivem protlačení kapaliny úzkým otvorem se také  mění její napětí v tahu. Nenewtonovskou kapalinu tvoří dlouhé řetězce molekul, které se nejprve natahují a pak po průchodu otvorem se vrací zpět do původního tvaru. 
Tento jev bývá uváděn jako příklad elastické paměti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře