Woodův kov

13. červenec 2014 | 07.00 |

Existují kovy, které mají na tento materiál, nezvykle nízkou teplotu tání. Dosahuje se toho tím, že se nejedná o jediný kov, ale o směs několika kovů, která pak má výrazně nižší teplotu tání než je teplota tání jednotlivých složek. Takovým materiálům říkáme eutektika (z řeckého eu-tektós = " brzy tající"). Mezi nimi vyniká Woodův kov s teplotou tání 60 až 70 °C.

Tento kov byl navržen B. Woodem v roce 1860, ale jeho jméno je spojeno spíše s americkým metalurgem Robertem W. Woodem, který jej nenavrhl, ale pouze používal. Obsahuje v poměru 4:2:1:1 postupně 50 % vizmutu, 26,7 % olova, 13,3 % cínu a 10 % kadmia, kvůli kterému je toxický. Netoxická varianta - Fieldův kov, má podobně nízkou teplotu tání, však olovo a kadmium neobsahuje.

Woodův kov se používá zejména jako pájka při nízkoteplotním spojování kovů, v tepelných pojistkách na plynových lahvích nebo je součástí hasících systémů v budovách. Používá se také jako plnivo při ohýbání a tvarování tenkostěnných kovových trubek.

Video demonstruje snadné tavení Woodova kovu ve vodní lázni, která ještě nedosahuje teploty varu vody. V roztavené tekuté formě připomíná chování kapiček rtuti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře