Rozbouřená mořská hladina na obloze

21. červenec 2014 | 06.00 |

Po více než 60 letech by mohl být meteorology uznán nový typ mraku, který lidem připomíná vlnící se hladinu moře na obloze.  Jeho objevitelé mu navrhují prozatím latinské označení undulatus asperatus, což se dá přeložit jako "neklidné zvlnění".

Tyto mraky jsou poměrně vzácné, ale všímaví fotografové je už stačili nasnímat v různých místech na severní polokouli, nejčastěji nad americkými prériemi, nad Francií, Norskem či Anglií. Tyto nádherně, ale také zároveň zlověstně vypadající mraky se objevují v průběhu dopoledne nebo v odpoledních hodinách po konvektivní bouřkové aktivitě. Nejsou považovány za předzvěst drsného počasí, spíše vypadají, že vytvářejí déšť či bouřkovou činnost.

Spodní okraje mraků jsou poměrně hrubé a trhané. Časosběrná videa, vzniklá z jednotlivých snímků této oblačnosti, asociují pozorovatelům podobu rozbouřené mořské hladiny. Oblačnost vzniká při tzv. vlnovém proudění, kdy se ve spodní části atmosféry promíchávají studené proudy vzduchu s teplými.

Organizace 30 000 amatérských pozorovatelů oblohy CAS (Cloud Appreciation Society) navrhuje oficiální uznání tohoto typu mraku Světové meteorologické organizaci se sídlem v Ženevě, která by jej časem mohla zařadit do svého Mezinárodního atlasu mraků. Pak by šlo o první nově uznaný oblak od roku 1951.

Pozorování oblaků je v současné době pro každého zájemce zajímavou možností, jak zdokumentovat efekty globálních změn klimatu na oblohu. Právě sledování oblačnosti nám může pomoci nalézt odpověď na otázku, jaké klima nás v nejbližší budoucnosti čeká.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře