Nepřetržité zvonění v Oxfordu

28. červenec 2014 | 06.00 |

V chodbě před foyerem Clarendonské laboratoře v Oxfordu už téměř 175 let nepřetržitě kmitá experimentální elektrický zvonek. Tento experiment je popsán v rukopisu profesora fyziky Roberta Walkera z roku 1840. Není ale vyloučeno, že jeho zahájení je podle některých zmínek už o 15 let dříve, protože Robert Walker toto zařízení zakoupil v roce 1825. Zvonek pohání téměř nepřetržitě, kromě občasných krátkých přerušení způsobených vysokou vlhkostí, dvojice baterií zvaných Voltův sloup. Proč je jeho zvonění téměř neslyšné?

Zařízení se skládá ze dvou mosazných zvonků, z nichž každý je umístěný pod čtvrt metru vysokou baterií. Baterie jsou spolu spojeny sériově. Jejich vlastní složení není dnes docela přesně známé, pravděpodobně se v nich střídají vrstvy kovové fólie a papíru potaženého oxidem manganičitým. Povrch těchto elektrických baterií je potažen vrstvičkou roztavené síry, aby se zabránilo negativním účinkům vzdušné vlhkosti. 

Mezi zvonky kmitá s frekvencí 2 Hz kovová kulička o průměru 4 mm. Kulička je ke zvonkům přitahována slabou elektrostatickou silou. Při dotyku s jedním zvonkem se nejprve nabije elektrickým nábojem a po kontaktu s druhým se vybije. Elektrostatickou silou je kulička od jednoho zvonku odpuzována a zároveň přitahována k druhému. Děj se již více než 10 miliardkrát zopakoval s naprosto minimální spotřebou energie. To je jedním z důvodů, proč tak dlouhou dobu kmitání může probíhat.

Některé zdroje na internetu nesprávně uvádějí tento experiment mezi příklady tzv. věčného pohybu (perpetuum mobile). Podle Guinessovy knihy rekordů se však spíše jedná o nejdéle na světě používanou baterii ke vzniku kmitavého pohybu a cinkavého zvuku. Vlastní kmitání nakonec ustane po vyčerpání energie z baterií.

Mimochodem zvuk vydávaný tímto zařízením je takřka neslyšitelný, neboť celá aparatura je umístěna za dvěma vrstvami skla ve vitríně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře