Porovnání žárovek podle wattů a lumenů

22. srpen 2014 | 06.00 |
› 

Klasické žárovky s vyšším příkonem (měřeným ve wattech) jsou z rozhodnutí bruselských úředníků postupně vytlačovány z běžného prodeje – tedy pokud si zrovna nechcete koupit "tepelnou kouli". Nahradily je kompaktní "spořivé" zářivky a zejména LED diody. Při nahrazování starších světelných zdrojů novými, dělá lidem problém výběr podle počtu wattů, které mají nové zdroje nadsazený proti starším typů (např. 11 W úsporka má svítit jako 60 W žárovka). Pokud se nechceme spoléhat pouze na watty, můžeme porovnat světelný tok, který bývá na obalu světelného zdroje uváděn v lumenech.

Lumen (značí se lm), je jednotkou světelného toku a patří mezi odvozené jednotky soustavy SI (mezi 7 základních jednotek patří z optiky pouze jednotka svítivosti kandela).  Jeho návrh předložil  v roce 1894 francouzský fyzik André Eugene Blondel. Lumen odvodil z jednotky metr a Violleova svíčka (svítivost).
Dříve byl lumen definován jako světelný tok, který vysílá absolutně černé těleso při teplotě tuhnutí platiny o velikosti 5,305·10−7m2 do celého poloprostoru.

Nyní je lumen ekvivalent 1,464 mW zářivé elektromagnetické energie na frekvenci 540 THz (555 nm). Lumen je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela. Můžeme si to představit i následovně: máme-li svíčku (její svítivost je 1 kandela) metr od zdi, pak na jeden metr čtvereční zdi, který je nejblíž ke svíčce, dopadá ze svíčky světelný tok zhruba jednoho lumenu.

Výrobci svítidel na obalech světelný tok uvádějí, protože je to výstižnější než příkon ve wattech, neboť v lumenech se měří to, co skutečně vidíme, nikoliv veškerá energie, kterou světelný zdroj spotřebuje. Lumeny světelného toku udávají světelný výkon do všech směrů, kdežto jednotka svítivosti kandela pouze do určitého úhlu. To je zase důležité při výběru světla, které bude svítit pouze v určitém směru (např. bodová LED dioda)

Při porovnávání příkonu klasické žárovky se světelným tokem světelného zdroje se můžete orientovat podle následující tabulky:  

Klasické žárovky                                                        světelný tok

25 W   - wolframová                                                  220 - 230 lm
25 W   - halogenová                                                   210 lm
40 W   - wolframová                                                  410 - 430 lm
40 W   - halogenová                                                   420 lm
60 W   - wolframová                                                  700 - 750 lm
75 W   - wolframová                                                  920 - 970 lm
100 W   - wolframová                                                1300 - 1400 lm
100 W   - halogenová                                                 1400 lm

Takovou velmi hrubou pomůcku pro ty, co se vůbec neorientují a tabulka jim také nic neříká je vydělení počtu lumenů 10 (škrtneme u  LED jednu nulu).

Tím získáme velmi zhruba číslo odpovídající wattům původních žárovek. Tedy pokud např. nahrazujete 60 W žárovku, vybírejte světelný výkon nad 600 lumenů.

Před používáním LED diod, jsme se zajímali více o příkon žárovek (ve wattech) než o jejich světelný tok (v lumenech). Čím byl vyšší příkon, tím jasnější bylo světlo. Nyní však LED diody mají menší příkon než tradiční zdroje světla a mohou produkovat stejně jasné světlo. Když je chceme porovnávat, musíme vzít v úvahu jak lumeny, tak watty. Lumen na watt je vyjádřením množství elektrické energie potřebné pro vyzáření světla. Čím vyšší je výsledek poměru lumen na watt (lm/W), tím lépe. To znamená, že světelný zdroj spotřebuje méně energie k emitování stejného, nebo většího množství světla. To se promítne do menší ceny za stejné množství světla. Například, tradiční žárovka 100 W, by dle videa produkovala 1700 lumenů. Tato lampa vydává 17 lm/W. Na druhé straně, LED dioda spotřebuje 20 W a vytváří světelný tok 1600 lm. To dává až 80 lm/W.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.38 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Porovnání žárovek podle wattů a lumenů inverted cat 08. 09. 2014 - 12:29
RE: Porovnání žárovek podle wattů a lumenů martin 28. 11. 2016 - 22:26