Břeclavská věž OTIS

25. říjen 2010 | 06.00 |

otisKaždý, kdo přijíždí do Břeclavi ji vidí už z dálky. V nížinné krajině je vidět na vzdálenost tří desítek kilometrů - úzká, 85 vysoká věž, která slouží k testování výtahů. V ní se nachází tři 70 metrů vysoké šachty - jedna je s výtahem o rychlosti 4 m/s, kde se testuje nový pohonný systém, v dalších šachtách jsou modernizační systémy určené pro modernizaci výtahů se strojovnou dole a se strojovnou nahoře. Věž je určena k testování jak bezpečnosti, kvality komfortu jízdy a pohonných prvků výtahů. Ověřuje se zde rovněž bezpečnost montážních metod při konstrukci výtahů.

Ve věži se nachází 17 pater. Pokud by jste se chtěli z této věže rozhlédnout, pak máte smůlu. V budově jsou totiž mléčná skla, protože v době před listopadem 1989 bylo zakázáno dívat se jedním směrem do Rakouska, druhým směrem na strategické železniční nádraží a dalším směrem do vojenských kasáren. Pouze směrem na východ je z věže možný výhled.   

Otis prodává hlavně výtahy do nosnosti 1000 kg, které se nacházejí v běžných panelácích u nás a dále se podílí na jejich modernizaci. Takový motor výtahu  obsahuje modulární systém s vlastním bezpřevodovým strojem s permanentními magnety poháněný frekvenčním měničem  z rozvaděče. Součástí stroje je provozní brzda a zároveň bezpečnostní brzda, která brání nekontrolovatelnému pohybu klece výtahu směrem  vzhůru. Při překročení určité rychlosti zareaguje omezovač rychlosti, vypne elektrický příkon a způsobí reakci brzdy a následné zastavení výtahu. Pokud by došlo k překročení rychlosti směrem dolů omezovač vybaví zachycovače na kleci a výtah zastaví ve vodítkách klece s bezpečným zpomalením. Tento systém bezpečného výtahu a zachycovačů si nechal téměř před 160 lety patentovat zakladatel společnosti Elisha Graves Otis. Jedná se o mechanické nezávislé jištění výtahů. Provozní stavy výtahu však v současné době hlídá mikroprocesorový systém, který vyhodnocuje okamžitou činnost výtahu. Řídí zavírání a otevírání dveří výtahu a upravuje pohyb výtahu při jeho rozjíždění, dobržďování  či při zastavování výtahu.

Další zajímavosti o výtazích: http://www.thyssen-vytahy.cz/zajimava_fakta.php

Zdroje textu a obrázku: http://www.rozhlas.cz/_

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře