Halový sloup

17. září 2014 | 06.00 |
› 

halový sloupHalové jevy v atmosféře patří mezi optické jevy (fotometeory), které vznikají na ledových krystalcích za pomocí lomu nebo odrazu světla a projevují se jako kruhy, oblouky, sloupy či skvrny. Svůj název dostaly z řeckého halos - znamenající prstenec, neboť se nimi zabýval už ve 4. století př. n. l. Aristoteles. Fyzikálně je vysvětlil v 17. století francouzský filozof, matematik a fyzik René Descartes. První ucelená teorie halových jevů pochází od francouzského fyzika Edme Mariotta.  

K pozorování halových jevů je nutné sluneční světlo, případně toto světlo odražené od Měsíce. Důležitou roli hraje však výška Slunce (Měsíce) nad obzorem a přítomnost ledových krystalků ve vysoké cirrovité oblačnosti, které mají tvar šestibokých destiček nebo šestibokých sloupků.

Halové jevy můžeme spatřit celoročně, záleží jen na konkrétních podmínkách, které aktuálně panují a na pozornosti pozorovatele. Mezi nejznámější halové jevy patří halo (malé, velké), parhelium (boční spodní, úhlové), oblouky (dotykové, cirkumzenitální, cirkumhorizontální, supra a infralaterální, Parryho ...), kruhy (parhelický) a další vzácnější úkazy.
Výskyt některých halových jevů, které nevyžadují žádné pravidelné uspořádání krystalů (např. malé halo), je docela běžný. 
Jiné halové jevy vyžadující specifickou orientaci ledových krystalů, a můžeme spatřit třeba pouze několikrát během svého života. 

Při západu Slunce nad Pálavou se mi podařilo vyfotit halový sloup. Jeho typická podoba je však ve formě světelného pruhu, který směřuje přes Slunce nahoru či dolů. Většinou pozorujeme při západu Slunce jeho horní část, protože ta spodní se nachází už pod obzorem. Halový sloup vzniká odrazem paprsků od podstav horizontálně orientovaných ledových destiček. Někdy vzniká také odrazem od stěn ledových sloupků s vodorovnou orientací hlavních os. Na fotografii jsou vidět "2 slunce" nad sebou. To spodní je opravdové, nad ním je halový sloup.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář