Jak dopadne "nahrazení" kalorií kilometry?

21. říjen 2014 | 06.00 |

Než vypije třeba slazenou limonádu, měl by si člověk mimo jiné uvědomit, kolik energie obsahuje. Podle vědců z americké Johns Hopkins University by se však pro mnohé jedince nic neříkající hodnoty energie v joulech či kaloriích měly vyjadřovat v době, po kterou by měl konzument například běžet, aby spotřebovanou energii spálil. Při svém experimentu vyvěsili v obchodě 4 různé druhy vývěsek týkajících se láhve koly či džusu: obsahuje 250 kilokalorií, obsahuje určitý počet lžic cukru, ke spálení energie musíte 50 minut běžet  či ke spálení energie musíte ujít 8 km. Obrat tohoto zboží šel okamžitě dolů zejména při zmínce o počtu kilometrů, které je nutno ujít. Budou kilojouly a kilokalorie nahrazeny "přepočtem" na  kilometry?

Dlouhou dobu se k vyjadřování energetické hodnoty potravin používala jednotka energie kalorie (označovaná cal). Definována byla jako množství energie, které je nutné dodat 1 gramu vody, aby zvýšil svou teplotu o 1°C. Konkrétní definice byla zprvu stanovena pro rozmezí teplot z 0 °C na 1 °C podle francouzského chemika Henriho Victora Regnaulta. V praxi se používala spíše kilokalorie, která je tisíckrát větší. Podle měrné tepelné kapacity vody, jejíž hodnota závisí na teplotě, byla později stanovena hodnota 1 cal ≈ 4,185 J. (Měrná tepelná kapacita vody určená v teplotním rozsahu mezi 14,5°C a 15,5 °C má hodnotu  4185 J·kg−1·K−1).

Ke stanovení optimálního denního kalorického příjmu existuje celá řada kalkulaček, které vám spočítají, kolik by měl být váš doporučený příjem kalorií vzhledem k vašemu pohlaví, věku, hmotnosti a výšce. Na denním množství spotřebované energie má podíl i to, jestli na vašem těle převažují svaly (které i v klidu spotřebují více energie) nebo tuková tkáň (která sama o sobě nespotřebovává téměř žádnou energii).

Na internetu rovněž naleznete celou řadu kalorických tabulek potravin, kde získáte představu o jejich složení a energetické hodnotě. Pokud by potraviny byly označovány i  přibližným přepočtem na  dobu trvání například chůze, mělo by to jistě pozitivní dopad na propagaci nejrůznější tělesné činnosti. Podle údaje z amerického výzkumu odpovídá 40 kcal asi 1 km chůze. Tato jednodušší metoda označování energetické bilance potravin například novým piktogramem, by se jistě musela brát s rezervou, protože každý z nás má jinak nastavený bazální metabolismus spalování energie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak dopadne "nahrazení" kalorií kilometry? ka 22. 10. 2014 - 22:57
RE(2x): Jak dopadne "nahrazení" kalorií kilometry? fyzmatik 23. 10. 2014 - 20:09
RE: Jak dopadne "nahrazení" kalorií kilometry? aleš liesk. 29. 10. 2014 - 14:29