Rozpůlený levitující dům

19. říjen 2014 | 22.00 |

Tisíce návštěvníků londýnského náměstí Covent Garden Piazza vytahují své mobily, fotoaparáty či kamery a zaznamenávají si do nich novou turistickou atrakci – vznášející se dům. Obcházejí stavbu domu, který vypadá, že byl ve své polovině roztržen a jeho horní část levituje ve vzduchu. Sledovat to mohou ze všech možných úhlů pohledu a projít se mohou i pod jeho sloupy. Skrz mezeru oběma polovinami domu je vidět na okolní domy na náměstí. Autorem tohoto uměleckého díla je třicetiletý umělec Alex Chinneck, který své dílo nazval "Vezmi si můj blesk, ale neber můj hrom". Jak tento zajímavý  "optický" úkaz vznikl?

Pochopitelně se nejedná o kouzlo, ale o pěkný fyzikální problém. Spousta turistů i místních zprvu hádá, že se jedná o nějakou formu působení silného magnetického pole. Konstrukce uměleckého díla je sice vytvořena z oceli, jeho stěny dokonale ladící s okolní architekturou, jsou však z mnohem lehčího pěnového polystyrenu. Celá levitující stavba je udržována ve vzduchu pomocí důmyslně ukrytého nosného pylonu a šestitunového závaží umístěného do nenápadného zeleného stánku. Ten vypadá, jako by na tomto tržišti byl vedle základů zmiňované budovy odedávna a v něm pak leží těžiště celé instalace.

Pokud chcete tuto uměleckou instalaci vidět na vlastní oči, pak si musíte docela pospíšit, protože na uvedeném místě bude pouze do 24. října 2014.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář