Nový rekordní seskok z vesmíru

29. říjen 2014 | 12.00 |

Bez komerční podpory a takřka v utajení překonal Alan Eustace rekord Rakušana Baumgartnera při volném pádu z výšky více než 41 kilometrů nad Zemí. Před 2 lety Felix Baumgartner padal z výšky 39 km, přičemž letěl v jistém okamžiku rychlostí 1358 km/h a překonal tak jako první člověk tímto způsobem rychlost zvuku.

57 letý viceprezident firmy Google Alan Eustace se do výšky 41 419 m dostal díky balónu s téměř 1 000 m3 helia. Balón zprvu stoupal rychlostí kolem 30 km/h, ale do výsledné výšky se díky postupnému zpomalování dostal až po 2 hodinách letu. Eustace nestoupal vzhůru v konzole jako Baumgartner, ale ve speciálním skafandru, který musel odolávat vysokým teplotám. Aby se dobrodruh nepřehřál, bez zbytečných pohybů visel při stoupání vzhůru pod balónem, odkud se odstřelením pyronáloží těsně před seskokem, odpojil. Před skokem si dopřál asi 30 minutového vyjímečného výhledu.

Při volném pádu k Zemi trvajícím asi 4 minuty 27 sekund se mu podařilo překonat rychlost zvuku, když během 90 sekund dosáhl rychlosti přes 1321 km/h. Překonání rychlosti zvuku v podobě aerodynamického třesku s rázovou vlnou zaregistrovali také pozorovatelé na zemi. Samotný Eustace si tento jev ani nestačil uvědomit.  Před dopadem ho vedlejší padák stabilizoval a díky nově navrženému padáku z uhlíkových vláken přistál ve vzdálenosti 100 km od místa startu v Roswellu v americkém Novém Mexiku

Eustace se na seskok soukromě připravoval po dobu 3 let v tajnosti bez pozornosti médií a podpory významných sponzorů s podporou malého týmu parašutistů, inženýrů a expertů na konstrukci balónů. Celý projekt si financoval sám, bez podpory svého zaměstnavatele, aby se z jeho letu nestala komerční a marketingová záležitost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře