Magnet přitahuje cereálie

22. prosinec 2014 | 06.00 |

Už od roku 1870 mnozí lidé uznávají mýtus, že špenát je velkou zásobárnou železa. V tomto roce byla totiž doktorem E. von Wolfem publikována práce, kde uvedl, že špenát má 10x více železa než ostatní listová zelenina. Tento mýtus podpořil  ve 30. letech minulého století svými ocelovými svaly známý animovaný hrdina Pepek námořník, který svou sílu získával pořádáním konzerv s touto potravinou. Ani když se v roce 1937 v Německu přišlo na to, že špenát má jen desetinu množství železa, které se u něj původně předpokládalo, nepřestali lidé věřit, že špenát je zásobárnou železa.  E. von Wolf prý způsobil tento omyl nechtěným posunem desetinné čárky. Ale železo obsahují v překvapivé míře i jiné potraviny,  a když na ně zapůsobíme magnetem, pak jsme najednou překvapeni výsledkem experimentu.

Cereálie, které mnozí lidé konzumují například ke snídani, jsou nadopovány minerály a stopovými prvky z periodické tabulky, aby doplňovaly  naši stravu. Přitom jednou z nejdůležitějších součástí cereálií je železo. Jeho doporučená denní dávka je 18 miligramů. V cereáliích je obsaženo 12 mg železa – to jsou zhruba dvě třetiny potřebného denního množství. Železo patří mezi feromagnetické látky, tak by mělo být přitahováno magnetem. Ovšem ani silným neodymovým magnetem s cereálním lupínkem nepohneme. Tato potravina zřejmě nepatří mezi běžné feromagnetické látky.

Situace se poněkud změní, když cereálie nasypeme na povrch vody. Silným neodymovým magnetem je můžeme najednou na hladině kapaliny překvapivě přitahovat a manipulovat tak s nimi. Nebrání nám v tom nyní silné odporové třecí síly mezi podložkou a cereálií.

Protože i v jednotlivých kouscích cereálií je koncentrace železa nepatrná, je vhodné tyto cereální vločky například roztlouci hmoždířem nebo rozemlet v mixéru s vodou. V nevábně vypadající tekuté hmotě se najednou přiložením silného magnetu ke stěně pohárku objeví z vnitřní strany tmavé částice elementárního železa. Přitom si pomáháme mícháním husté kaše plastovou lžičkou, aby se k magnetu nachytalo co nejvíce železných částeček.

Ať vám cereálie i nadále chutnají a doplňují potřebný obsah železa.

Poznámka: Zkuste také provést experiment s rozmixovaným špenátem!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře